ağız ve diş sağlığı ile ilgili yazı yazılar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda HazaN tarafından 2 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. ağız ve diş sağlığı ile ilgili yazı yazılar

  Diş ve ağız sağlığı bugün çok önemli dikkate değer konulardandır. Uzman kişiler şöyle demektedirler: Bedensel hastalıkların çoğu, özellikle de son derece hassas olan sindirim organı ile ilgili hastalıkların çoğu ağız ve diş sağlığı ile ilgilidir. Yüce Allah’ın insana inayet buyurduğu diş oldukça önemli bir nimettir. İnsana sağlığını korumada çok önemli bir etken konumundadır. Çiğnemek dişler vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Çiğnemek hususu güzel bir şekilde yapılacak olursa sindirim organının doğal çalışmasının sürdürülmesini garantiler ve neticede de insanın sağlığının devamına neden olur.

  Başkalarının nefret etmesine ve eziyet görmesine sebep olan hususlardan biri de ağız kokusudur. Bazen çok çirkin bir hale gelen bu ağız kokusu, ağız ve diş sağlığına dikkatsizliğinin ürünüdür ve yiyeceğin diş ve diş etlerinin arasında kalmasının ürünüdür.

  Diş ve diş etlerini yok eden pyorrhea[1] hastalığının, birçok hastalıkların, özellikle de kalp hastalığının önemli bir nedeni de diş ve ağız sağlığına dikkatsizliğin bir ürünüdür. İnsanlar eğer biraz vakit ayırarak her yemek yedikten sonra ağzını yıkar, dişlerini fırçalarsa, ağzını tuzlu suyla çalkalarsa bir taraftan, ağız, diş ve boğaz sağlığına yardımcı olmuş olur ve diğer taraftan da dikkatsiz davrandığı zaman ortadan kalkan diş sağlığını tekrar kazanmak için büyük harcamalara düşmekten güvende kalır. Uzun yıllar hatta ömrünün sonuna kadar tam bir huzur içinde dişlerinden istifade edebilir.
   
 2. dişlerimiz bizim için çok önemlidir. Hayatta dişlerimiz olmadan hiçbir şeyi çiğneyemeyiz dişimiz bizim en önemli kemik türümüzdendir dişlerimize iyi bakmak onları bembeyaz ve sağlam yapar bizde hem güzel bir gülüş hem de iyi bir diş bakımı yapmış oluruz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ağu 2014
 3. Dişlerimizi fırçlamalıyız ve temiz tutmalıyız eyer dişlermizi fırçalarsak dişlermizi bem beyaz olur ve gülümsedimzde dişlermizi beyaz gözükür ve bu yüzden dişlermizi fırçalamalıyız
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ağu 2014