Ağız kokusuna doğal çözüm yöntemleri

'Sağlık Rehberi' forumunda Esra Öztürk tarafından 23 Şubat 2016 tarihinde açılan konu


  1. Ağız kokusuna doğal çözüm yöntemleri
    Kötü ağız kokusu insanın günlük yaşamını çok etkilemektedir. Ağzımızda ki gelen çirkin kokuya ağız kokusu veya halitosis denir. Bu ağız kokusuna tam olarak hastalık denmez. Her sağlıklı insanın sabah kalktığında sindirim kanalında biriken gazların veya dil üzerinde üreyen bakterilerin sebep oldu ağız kokusu ortaya çıkabilir. Ağız kokusunu genellikle kişi kendi bilmez. Bu bir şekilde söylenirse yakın çevresinden biri tarafından o zaman fark edilir. Ya da diş hekimleri bunu bilir ve söylerlerse o şekilde haberi olur kişinin.

    Ağız kokusuna doğal çözüm yöntemleri.jpg

    Ağız kokusunun birçok sebebi vardır. Bunlardan biraz bahsedelim. Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, metabolizma bozukluğu, açlık. Birde en büyük sebep vardır oda dişler. Çürük dişler ağız kokusuna sebep vermektedir. Ağız kokusunu doğal birçok yöntemle giderebiliriz. Ama bu hastalıklardan varsa önce onun tedavisi yapmamız lazım. Sakız çiğnemek ağız kokusunu gidermek için çok iyi bir yöntemdir. Çünkü çiğnenen şekersiz sakız ağızdaki salgının artmasını sağlayacaktır. Buda ağzımızdaki kötü kokunun gitmesine etki edecektir. Tarçın tüketin. Tarçın ağzımızdaki bakterilerin üremesiyle savaşacaktır. Bol bol su tüketin çünkü su ağzımızın kurumasına engel olacaktır.


    Yemek yerken lokmaları iyi çiğnemeliyiz. Lokmaları çok çiğnemek tükürük salgılar ağzımız da yemek kalıntısı kalmasını engeller. Dişleri fırçalamalıyız ayrıca diş ipi kullanmalıyız. Sigara içmemeliyiz. Çünkü sigara ağız kuruluğuna neden olur buda ağız kokusuna sebep verir. Mesela diyet yapan oruç tutan kişilerde ağız kokusu olur bunun sebebi de vücuttaki sıvı oranının düşmesi oda ağız kokusuna neden olur. Günde üç litre su içmek bu sorundan kurtulmanızı sağlar.