Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm Önerileri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 8 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm  AĞIZ KOKUSU GİDERMEK İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

  Birçok durumda, ağız kokusu ve nefes kokusu sadece geçici bir rahatsızlıktır ve bunu gidermek 9için kullanabileceğiniz çok miktarda bitki tabiatta bulunur. Buyrun Ağız kokusuna bitkisel çözüm olacak bitkisel çözümlerden bazıları şöyledir:

  Kakule Bitkisi(Elettaria cardamomum):Veri tabanımdan anlaşıldığı üzere kakule, ağız kokusuna neden olan bakterileri de öldürebilecek kadar güçlü bir antiseptik olan sineol bakımından son derece zengin bir kaynaktır. Kakule Arap kültüründe afrodizyak olarak ka*bul edilir. Eğer az sonra vereceğim ağız temizleme sıvımı tutmazsanız, kakulenin yenebilen meyvelerini (tohumlarını) deneyin. Ağız kokusuna bitkisel çözüm için Ben bunlardan bir miktarını çiğneyip sonra da tükürüyorum. Bu tohumları aynı zamanda bitkisel çaylarınıza ve likörlerinize de karıştırabilirsiniz.

  Okaliptüs Bitkisi (Eucalyptus globulus):Ağız küsokusu giderici OkaliptAğız kokusuna bitkisel çözüm için en önemli bitkilerden biri.Piyasada satılan ağız yıkama sıvılarının çoğu, kokuya neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olan alkol ile okaliptüs yağından elde edilen ve sineol bakımından zengin bir kaynak olan okaliptol içerir. Bir sürü para verip bu pahalı ağız sıvılarını almaktansa, öğütülmüş okaliptüs yapraklarıyla bazı bitkileri karıştırarak, kolayca kendi ağız sıvınızı yapabilirsiniz. Ağız kokusuna bitkisel çözüm için Okaliptüs bulamıyor musunuz?

  Hiç sorun değil. Diğer birçok bitki de sineol bakımından hayli zengindir. Her ne kadar kakule hariç diğerleri, içerdikleri sineol oranı bakımından okaliptüse çok fazla yaklaşamıyorlarsa da nane, biberiye, zencefil, lavanta, melisa, solucanotu, civanperçemi, tarçın, fesleğen, zerdeçal, limon yaprağı, zufaotu, limonotu ya da rezene gibi bitkilerin her biri de nefesinizi temizlemeye yardımcı olurlar.

  MAYDONOZ BİTKİSİ

  Ağız kokusuna bitkisel çözüm MaydonozAğız kokusuna bitkisel çözüm için Parlak yeşil renkli maydanoz, güçlü bir nefes tazeleyici olan klorofil bakımından son derece zen*gin bir kaynaktır. Yemekten sonra, kahve içtikten sonra ya da her ne yiyip içtiyseniz, bunların neden olacağı ağız kokusunu gidermek için en sonunda birkaç yaprak maydanoz yiyin. Maydanoz gibi klorofil zengini diğer bitkileri, özellikle de fesleğen ve kişnişi derin dondurucuda saklamak en iyi yöntemdir.