Ağız Kokusu

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 26 Haziran 2008 tarihinde açılan konu


 1. Ağız Kokusundan Kurtulmak
  Zaman zaman nefesinizdeki köttü kokudan şikayet ediyorsanız, çözümünüz tam burda...

  1-Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle diş hekimizin önerilerini mutlaka dinlemelisiniz

  2-Ağızda var olan protez ve köprüleri kontrol ettirin
  Ağız içinde var olan eskimiş köprü ve protezle zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara neden olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yaptırmalısınız.

  3-Sakız çiğneyin
  Tükürük ağız kokusu ile savaşmanın en güçlü yoludur. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler vardır. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur. Nane şekerleri ve tatlı sakızlar genellikle işe yaramaz ve durumu daha da kötüleştirir. Ancak xylitol içeren sakızlar da bu konuda size yardımcı olabilir.

  4-Tarçın kullanın
  İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. Eğer varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir öneri olabilir.

  5-Daha fazla su için
  Özellikle yaşla artan vücut kuruması pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek onlarca diğer yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir. Su ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulması için direk yardımcıdır. Ayrıca tükürük salgısını artırarak da yardımcı olur.

  6-Asla burnunuz tıkalı uyumayın
  Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağzı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükürük salgısı durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle kesinlikle burnunuz tıkalı uyumamalısınız.

  7-Basit şeker tüketiminizi azaltın
  Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazinedir. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler (atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar. Bu nedenle basit şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Bu da su içmek gibi size onlarca yararın yanında ağız kokunuzun azalmasına da yardım edecektir.

  8-Lokmaları iyi çiğneyin
  Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

  9-Diş ipi kullanın
  Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz. Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.

  10-Sigara içmeyin
  Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan ağız kokusuna sebep olur. Ayrıca diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlar.
    2. Her biri iyi ve yapılabilirde; şu en son sigara içmeyin var ya :(

  Onu başarabilsem ah! bir başarabilsem :f19:

  Yararlı bilgiler için teşekkürler Hazan :f40:
    3. güzel bir konu eline sağlık Modum :f118: :)

  10-Sigara içmeyin
  Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan ağız kokusuna sebep olur. Ayrıca diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlar.:f73: :f196:
    4. Arkadaşlar Beş tip ağız kokusu vardır
  Tip-1 Dil kokusu: Dilin sırtından kaynaklanır. Dil fırçalanmalıdır
  Tip-2 Burun sinüs kokusu: Geniz, sinüsler ve bademcikten gelri. KBB doktoru görmelidir. Dil sırtının fırçalanması gerekir.
  Tip-3 Sindirim kokusu: Mide ve barsakta sindirim enzimlerinin yetersizliği sebebiyle kokuşan besin maddelerinin ağıza yükselen kokusudur. Gastroenteroloji doktoru vakayı incelemelidir. Ağızdaki koku ağızdan giderliemez.
  Tip-4 Nefes kokusu: Bu bir ağız kokusu değildir. Ağızdaki koku ağızdan giderilemez. Kan biyokimyasının değişmesi sebebi ile atılan aromatik gazlardan ibarettir.
  Tip-5 Psikojenik ağız kokusu: Aslında koku yoktur fakat birey çok hassastır. Bana yaklaşmadıklarına gçre benim ağızım kokuyor galiba diyerek bize müracaat ederler.

  Ağız kokularının nasıl meydana geldikleri Ağız kokusu sayfasında resimlerle anlatılmıştır

  Şimdi gelelim tedavisine çok büyük bir kısmını dil temizliği (DİŞ DEĞİL) ile gidermek genellikle mümkün olmaktadır. HEr gece uyumadan önce ve her sabah kahvaltıdan sonra günde 2 defa (3 er dakika) diş fırçaladıktan sonra dilinizi arkadan öne doğru hafifce fırçalayınız. Bkz Ağız kokusu tedavisi

  Eğer içerisinde çinko bulunan bir diş macunu kullanırsanız çok daha hızlı iyileşirsiniz. Piyasamızda çinkolu diş macunu 1 tanedir. Burada isim vermek doğru olmayabilir.

  İlginizi çekebileceğini düşündüğüm başka bazı ip uçlarını Ağız kokusu sebepleri sitesinde bulacaksınız.

  Ağız kokusu tedavisi üzerine hazırladığım bu eseri diş hekiminize muayene olmadan bir kaç gün önce hediye edebilirsiniz.

  Dr Diş Hekimi Murat Aydın
    5. aydinmur.com öncelikle hoşgeldiniz.
  Çürük dişlerde ağız kokusuna yol açıyormu?
    6. harika bilgiler ellerinize sağlık arkadaşlar
    7. teşekkürler bilgiler için
    8. arkadaşlar bir dişçiye gittinizde bir naneli
  şeker yerseniz agzınız temiz kokar

  eger bpis kokmasını istiyorsanız o farklı tabi
    9. Yav hazan hepsi tamam da şu sigara içmeme olayı zor yav.
  Ha bu arada, dişlerinizi fırçalarken mutlaka dilinizi de fırçalamanız,
  kokuyu önlemede ve ağızda ferahlıkta çok önemlidir.
  Paylaşım ve bilgi için teşekkürler hazan..
    10. öncelikle açtığı başlıktan dolayı hazana teşekkür ediyorum.
  aydinmur.com sitesini inceledim gerçekten yararlı bilgiler var.
  Ağız kokusu önemle üzerinde durulması gereken bir konu önlemi mutlaka alınmalı.
  Naneli sakız vede şekerlerin gecici olduğunu düşünüyorum.
  Diş fırçalanırken dilinde fırçalanması ayrıca diş etlerininde fırçalanması gerekiyori
  Dişler fırçalanırken fırçanın yarısı diş üzerinde, diğer yarısı diş eti üzerinde hafif hareketlerle fırçalanabilir.Diş hekimimin tavsiyesi:f196:
    11. bilgi ve paylaşım için treşekkürler hazan
  ama sigara içmeyin işi az zor olacak sanırım
   
 12. Gerçek ağız kokusunda koku DİLden gelir.
  Çürük dişler kokunun fabrikasına yani dile bakteri desteği verir.

  Şimdi sizin sorunun cevabı ortaya çıkmış oldu:
  Çürük dişler kendi başlarına kokmazlar veya kokuları hissedilmez. Fakat çürük dişler koku yapan dil yüzeyine bakteri desteği verirler.

  Umarim tatmin edici olmuştıur?
   
 13. Sigara sağlığa zararlıdır terk edilmelidir.
  Fakat sigara ağız kokusu yapmaz.
  Sigara, sigara kokusu yapar.


  Dilinizi fırçalamanız fevkalade isabetlidir. Size yöntemini anlatmama izin veriniz.

  1) Orta sert, 2) Küçük ve 3) Seyrek kıllı bir diş fırçası kullanınız
  Çinkolu bir diş macunu (burada marka veremiyorum) kullanınız.

  Her gece uyumadan ÖNCE 3 dakika ve her sabah kahvaltıdan SONRA 3 dakika olmak üzere günde 2 defa diş fırçalayınız. Fırçalama işlemi bittikten sonra dilinizi fırçalayarak diş fırçalamayı bitiriniz.

  Dilinizin sırtında, arkasına doğru yatay bir çizgi göreceksiniz. Fırçanızın ucunu buraya yumuşakca koyup öne doğru süpürünüz. Bulantı yaparsa biraz bekleyip tekrarlayıız. Çinkolu macun ile dili süpürmek ağız kokusunun evde uygulayabileceğiniz en basit çözümüdür.

  Ağız kokusu tedavisi sitesinde birinci resime bakınız.
    14. Ben de bir şey sorabilir miyimmmm..??:f103:

  Diş sorunları hangi durumlarda çene ağrısına sebep olur..?:f20:
    15. Ağız kokusu hastalarının sık yaptıkları hataları anlatayım böylece sizlerin bu konuya dikkatini çekmiş olurum:

  1- Sakız ağız kokusunu artırır. İnsanlar ağızları kokmasın diye avuç dolusu sakız çiğnerler. Eğer sakızın içinde çinko yok ise sakız ağız kokusunu artırır. Sakızın yapısına bulunan lastik etkjisi veren tiyol zincirleridir. Bu madde salya ve bakteriler tarafından kükürtlü bileşiklere parçalanır ve kokuyu artırır. Çinko içeren (isim veremiyorum) sakızlar ise kokuyu engeller.

  2- Alkol kokuyu artırır. İnsanlar ağız gargarası kullanıyorlar kokunun geçeceğini zannediyorlar. İçerisinde alkol bulunan BÜTÜN gargaralar ağız kokusu yapar. Eczanelerimizde 1 tane (isim veremiyorum) alkolsüz gargara vardır.

  3- Naneli şeker kokuya etkisizdir.

  4- Yuıtuılan herbal kapsüller sdece Tip 3 koku maskesidir. Kokuyu iyileştirmez maskeler. Diğer koku tiplerine tamamen etkisizdir. Koku tipleri için agiz kokusu sayfasına bakınız

  Aklıma bunlar geldi. Umarım yardımcı olur.
   
 16. Aysel hanım
  benim ilgi alanım ağız kokusudur. Sorduğunuza dilim döndüğünce cevap vereyim.

  Üst çene dişleri genellikle çene ağrısı yapmazlar. Eğer mutlaka yayılan bir ağrı yapacaklarsa bu çene ağrısı gözün arkasında ortaya çıkar. Hasta bize tek gözüninin arkasında bir yerlerde hissettiği bir ağrıyı tarif eder. Bu durumda sorumlu dş genellikle üst çeenede 8,7 veya 6 numaralı dişlerden brii veya bir kaçıdır.

  Alt çenedeki dişler ise kulağa vurur. Hasta bize geldiğinde kulağımın içinde bir yer ağrıyor diye ifade verir. Veya ağrı çenesinin arka bölümlerine bazen omuz kulak çizgisine kadar yayılır. Sorumlu diş genellikel alt çenede 20 yaş dişidir veya sondan 3 tane dişten birisiidir.

  Eğer dudağımda ağrı hissediyorum diyorsa genellikle alt küçük azı ve köpek dişlerinden birisi arızalıdır.

  ben size dişten komşu organlara (çeneye) vuran ağrıları anlattım.
  Bir de komşu organlardan dişe vuran ağrılar vardır.

  Mesela sinüzit hastaları üst çeneden küçük azı dişlerinden bri tanesini gösterip şiddetle ağrıdığını söyler. Dişinde hiiiç bir problem yoktuır.

  Alt çene eklem kıkırdağı eziklerinde hasta bize çene ucunu gösterir şiddetli ağrıdığını söyler.

  vesaire vesaire vesaire... :)
   
 17. Senin çene ağrıların gevezelikten canım :f30::f30: Sormana gerek yok..
    18. İlla uyussluk yapacaksın dimi.. Aşk olsunn.. Çok konuşuyorum demek.. iyi ben de bi daha seni rahatsız etmem..:f20: Yine kalbimi çoook kırdınnnn..:(
    19. yok yok sen bana kırılmassın.... Demiiiiii
    20. hahhh sen öyle sannn.. Öyle bi kırılırım kiiiiiiii..;) :