Ağız Kanseri Nedir? Nedenleri-Belirtileri-Tedavisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Dark tarafından 22 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kanserin pek çok türü vardır. Akciğer, karaciğer, kan, meme vs. Ağız Kanseri ise belki pek çoğumuzun duymadığı bir kanser türüdür. Araştırmalara göre ülkemizdeki insanların yüzde 70′inin böyle bir kanser türünden haberleri yok.

  [​IMG]

  Ağızda kanser gelişebileceği bir gerçek. Bu konuda da erken teşhis ve gerekli tedavilerin yapılması önem arz ediyor. Ağız kanserinin teşhis edilmesinde en önemli rol, insanın ağızıyla en içli-dışlı olan kişilere yani diş hekimlerine ait. Fakat sadece diş hekimleri değil, ağız sağlığıyla ilgili olan diğer tıp dalları da bu konuda gerekli bilgiye sahip olmalıdır. Çene cerrahisi, kulak-burun-boğaz gibi birçok alan.

  Ağız kanseri genelde 45 yaş üzeri insanlarda görülüyor. Erkeklerde görünme olasılığı daha fazla. Kadınlara oranla yaklaşık iki kat kadar fazla.

  Ağız kanserinin erken teşhisi ve geciktirilmeden tedavi edilmesi çok önemli. Tedavi edilmediği takdirde ağızda kalıcı sorunlar oluşabilmekte hatta sonu ölüme kadar gidebilmektedir.

  Ağız kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, tütün mamüllerini kullanmak, alkollü içecekler kullanmak, güneş ışığına çokca maruz kalmak, bu kansere yakalanma riskini arttırmaktadır.

  Ağız kanserinin belirtileri arasında ise; ağızda veya ağız çevresinde kırmızı yahut beyaz bölgelerin oluşması, tahriş olmuş, hassas ve kabarıklaşmış bölgelerin oluşması gibi etkenler vardır.

  Bu kansere yakalanma ihtimalini azaltmak için, neden olan faktörlerden mümkün olduğunda uzak durmakta fayda vardır.
    2. Cevap: Ağız Kanseri Nedir? Nedenleri-Belirtileri-Tedavisi

  Bilgilendirme için teşekkürler DarK.
  Dikkat edip aftla yada ağız yarası diye önemsememezlik yapmamamız gereken bir durum.
    3. Cevap: Ağız Kanseri Nedir? Nedenleri-Belirtileri-Tedavisi

  Bu kansere yakalanma ihtimalini azaltmak için, neden olan faktörlerden mümkün olduğunda uzak durmakta fayda vardır.
  Mesela sigaradan, çok acı yemekten falan..