Ağırlıksız squat nasıl yapılır

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Demet tarafından 12 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Ağırlıksız squat nasıl yapılır

  Ağırlıksız squat nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeden önce sizlere Squat nedir onu açıklayalım. Squat vücut geliştirme hareketlerinin en önemlilerinden birtanesidir. Türkçedeki karşılığı çömelmedir. Squat ile herhangi bir spor aletine ihtiyaç duymadan istediğiniz forma kavuşmanız mümkün olabilmektedir.

  Squat13.jpg

  Squat ile karın ve bacak kaslarınızı güçlendirebileceğiniz iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi ağırlıklı Squat, diğeri ise ağırlıksız Squat. İlk defa Squat yapacaksanız ağırlıksız Squat ile başlamanız tavsiye ediliyor.

  Ağırlıksız squat nasıl yapılır?

  Squat hareketine başlamak için ayaklar vücut genişliğinde açılır ve resimdeki pozisyon alınır. Ayaklar uygun genişlikte açılmaz ise yanlara baskı yapar ve hareketin sağlıklı yapılmasını engeller bu yüzden bacakları omuz genişliğinde açmaya özen gösterin.

  Squat1.jpg

  Kollar yere paralel olacak biçimde uzatılır. Doğrulup , eğilerek hareket tekrarlanır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta kafanın ve üst vücudun mutlaka öne eğik ve ayaklar hizasında olmasıdır. Dik durarak yapılan squat doğru değildir. Öne eğilerek yapılan squat egzersizi hem karın kası, hem bacak kası hemde kalça kası yapmanızı sağlar.
  Squat3.jpg