Ağaçlarda aşılama ne için yapılır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ezlem tarafından 31 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ağaçlarda Aşılama Neden Yapılır,Aşılama - Ağçalarda aşılama hakkında - Ağaçların cinsini iyileştirmek için yapılan aşılama

  Ağaçlarda aşılama ne için yapılır

  Aşı ağaçların cinsini iyileştirmek, daha iyi cins meyva almak için yapılır. Çünkü, bahçemize diktiğimiz bir meyva fidanı, aşılı değilse, büyüyünce yabanileşir; iyi cins meyva vermez olur. Dikilen fidandan yenebilecek, iyi meyvalar almak istiyorsak, ya fidanı aşılatmalıyız, ya da önceden aşılı fidan almalıyız. Bunun dışında, ne yapsak iyi meyva yetiştiremeyiz. Aşı olmasaydı, meyvacılık dünyanın en kolay işi olurdu, Meyva bahçesi sahiplerinin düşündükleri ilk şey fidanlarını aşılatmaktır.

  Aşılatmanın bir başka amacı da, değişik, çeşitli meyvalar elde edebilmektir. Örneğin, «vaşington» tipi portakal yetiştirmek için, herhangi bir portakal ağacına bu ağaçtan alınan parçanın aşılanması gerekir. Aşılanan portakal ağacı «finike» cinsiyse, bundan ince kabuklu «finike vaşingtonu»; yafa cinsiyse de, kalın kabuklu «yafa vaşingtonu» yetişir.
  Aşı, doğrudan doğruya yabani ağaçlara da yapılabilir. Bir yabani ağaca aynı familyadan bir başka ağaç aşılanırsa, aşılanan ağaç o ağacın meyvasını verir.

  Ayrıca, kimi cins meyva ağaçlarına başka cins meyva ağaçları da aşılanabilir. Hangi ağaçlara ne gibi ağaçların aşılanabileceğim aşağıda görüyorsunuz:

  Şeftaliye: Kayısı, erik, badem.

  Ayvaya: Malta eriği, muşmula.

  Eriğe: Şeftali, kayısı, badem.

  Elmaya: Armut,

  Zerdaliye: Kayısı, şeftali, erik.

  Vişneye: Kiraz.

  Ahlata: Armut, muşmula, ayva.