Ağaç sevgisi ile ilgili yazı

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Burcu tarafından 31 Mart 2015 tarihinde açılan konu


  1. Ağaç sevgisi ile ilgili yazı

    Doğa kendi haline bırakıldığı zaman kendi kendini yenileyebilen, yemyeşil görüntüsüyle insana yaşama sevinci ve huzur veren aynı zamanda canlılara barınak ve besin kaynağı olan eşsiz bir nimettir.

    İnsanoğlunun çeşitli müdahaleleri sonucu günden güne zarar gören ve büyük bir tahribat yaşayan doğa belki de birkaç kuşak sonra anılarda kalan nesli tükenmiş canlılara dönecektir. Bitkiler ve özelinde de ağaçlar dünyamız için çok büyük bir öneme sahiptir. Zehirli gazları toplayarak oksijen vermeleri sayesinde dünyanın adeta akciğerlerini oluştururlar. Ancak bilinçsiz insanlar tarafından yok edilmekte hatta katliama tabi tutulmaktadır. Kimisi üç beş bina daha fazla dikmek hırsıyla kocaman bir orman arazisini yok edebilmekte kimisi ise yakacak yapmak amacıyla haddinden fazla ağacı kesebilmektedir. Doğaya dost bir yaşam süren Kızılderililer için doğa; gelecek kuşaklara sağ salim teslim edilmesi gereken bir emanet olarak tanımlanmıştır.

    Hz. Muhammed ise insanlara birkaç dakika sonra kıyamet kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikin demiştir. Bu örnekler de bize gösteriyor ki doğaya her ne olursa olsun zarar vermemeli onu daha da güzelleştirmek için elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü verdiğimiz her zararla çocuklarımızın hakkını gaspettiğimizi unutmamalıyız. Bu hızla zarar vermeye devam eden insanoğlu yakında doğayı yalnızca fotoğraflardan seyretmek zorunda kalacaktır. “yaş kesen baş keser” atasözü doğaya verilen değerin en güzel ifadesidir. Bir bitkiyi kesmek, yok etmek bir insanın canına kıymakla eş değer tutulmuştur. İnsanların canına kıyanlar toplum ve kanunlar önünde katil olarak nitelendirilir ve onlara cani ismi takılır.

    Doğaya zarar verenlerde aynı şekilde nitelendirilerek bu yanlışın büyüklüğü bizlerin gözü önüne serilmiştir. Sorumluluk sahibi insanlara düşen doğanın korunması için elinden geleni yapmak ve doğaya zarar verenlere gerekli müdahaleyi yapmaktır.