Afyon'un tarihi ve turistik yerleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Elfida tarafından 13 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Afyon Kalesi:
  Afyon Kalesini Etiler yapmış ve Frigyalılar tamir ettirmişlerdir. Kale savunma bakımından olduğu gibi manzarası ve heybeti bakımından da göze çarpıcıdır. Kale 226 m yükseklikte dik, sivri ve kayalık, çıkılması zor bir tepe üzerindedir. Kartal yuvasını andıran bu kalenin kara ile irtibatı çok azdır. Kaleye kayaların oyulması ile yapılmış bir basamak ile çıkılır. Çıkarken, Etiler ve Frigyalılara ait eserlere rastlanır.


  Demir Kale: İhsaniyeye 8 km uzaklıktaki Demirli köyünün kuzeyinde bulunur. Frigyalılar zamanında dağların içten ve dıştan kesilmesiyle yapılan güney duvarları bir depremde yıkılmıştır.


  Gezler Kalesi: Sincanlıya 13 km uzaklıkta Gezler köyündedir. Günümüzde yıkık bir durumdadır.


  Sandıklı Kalesi: Sandıklı yakınlarında 1325de Germiyanoğlu Birinci Yakub Bey tarafından yaptırılmış olup, günümüzde kaleden bir duvar kalmıştır.


  Toprakkale: Şuhuta 6 km uzaklıktaki Senir köyü yakınlarındadır. 2000 metre yükseklikte bir tepenin üzerindedir. Günümüze yıkıntıları kalmıştır.


  Ulu Cami : Selçuklu devrinin şehirdeki en önemli eseridir. Selçuklu valisi Sahib Ata Fahreddin Alinin oğlu Nusreddin Hasan Bey tarafından 1273 tarihinde yapılmıştır. Mimarı Emirhac Beydir. Caminin içindeki nakışlar Nakkaş Mahmud oğlu Hacı Murada aittir. Sonra yapılan tamiratta ilk şekil muhafaza edilmiştir.


  Kuyulu Camii ve Minaresi: Selçuklu devrinin güzel eserlerinden biri olan bu caminin minaresi mineli tuğla ile yapılmıştır.


  Ak Mescid: 1397de Ketencioğlu Hacı Hamza tarafından yaptırılmış olup kesme taştandır. Tek şerefeli minaresi tuğladandır.


  Arasta Mescidi: 1355te Hacı İsmail bin Mehmed tarafından yaptırılmış olup, dükkanlarla çevrili olduğundan, Arasta Mescidi diye meşhur olmuştur. Kare biçimindedir. Minaresi kısa ve tek şerefelidir. Caminin kubbesi dört duvar üstüne oturtulmuştur.


  İmaret Camii: Çarşı içinde, sadrazam Gedik Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1795te tamir görmüştür. Ters T biçiminde ve kesme taştandır.


  Kabe Mescidi: Çavuşpaşa mahallesinde olan cami, 1397de Hacı Mehmed bin Yusuf tarafından yaptırılmıştır. Kabe ölçülerinde yapıldığı için bu adla anılır. Duvarları bazalt taşındandır. Mihrabdaki alçı kabartmalar ilgi çekicidir.


  Kubbeli Mescid: 1330da Germiyanoğulları zamanında Hacı Ali bin İdris tarafından yaptırılmıştır. Kapısı ve Arapça kitabesi önemlidir. Kesme taştan kare biçiminde yapılmıştır.


  Mısri Camii: 1483te Sakkancıoğlu Evliya Kasım Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kesme ve moloz taştandır. İki büyük kubbeyle örtülüdür. Mihrabında mavinin çeşitli tonlarında çiniler vardır. Minberi mermerdendir. Caminin yanında Akşemseddinin halifesi Abdürrahim Karahisarinin türbesi vardır.


  Ot Pazarı Camii: 1590da Tellalzade Süleyman Çavuş yaptırmıştır. Yıkılan minaresi 1958de yeniden yapılmıştır. Kesme taştan ve kare biçimindedir. Minaresi tek şerefelidir. Mihrabı sonradan yapılmış ve beyaz mermerle kaplıdır


  Mevlevi (Türbe) Camii: 710 senesinde İslam akınları sırasında yapılmıştır. 1844te Sultan Abdülmecid Han ve 1905te Sultan İkinci Abdülhamid Han tarafından tamir ettirilmiştir. İçinde Mevlevi şeyhlerine ait türbler vardır.


  Yeni Camii: 1711de Hacı Abdi Çavuş tarafından yaptırılmıştır. 1839da Süleyman Şerif Paşa tarafından onarılması üzerine, Yeni Cami adını almıştır. Kesme taştan, kare biçimli ve tek kubbelidir. Şerefeli minaresi tuğladandır.


  Yukarı Pazar Mescidi : Yukarı Pazar Mahallesinde 1264de Karamanoğlu Yusuf Bey tarafından yaptırılmıştır. 1465de Turgut bin İsmail tamir ettirmiştir.


  Sultandağ Çarşı Camii: 1458de yaptırılmıştır. Sonradan yıkılan cami, 1914de aynı temeller üzerine yeniden inşa edilmiştir. Tek şerefeli minaresi tuğladandır.