Afyon'da içki satış ve tüketimi yasaklandı

'Haberler' forumunda Blizzard tarafından 27 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


  1. [​IMG]    Afyonkarahisar Valiliği kararıyla kentte piknik yerleri de dahil olmak üzere içki satışı ve tüketimi yasaklandı.

    Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Vali İrfan Balkanlıoğlu imzasıyla yayınlanan 2012/3 sayılı, Açıktan alkol alınmanın ve alkol satışının yasaklanması başlıklı karara göre, Piknik ve ören yerleri dahil onlarca mekanda alkol tüketimi ve satışı yasaklandı.

    Valilik, "Alkol kullanımı ve satışı" ile ilgili kararında, Alkol kullananlarca şehrin belli yerlerinin mesken tutulması, buralarda taşkınlık yapılması, çevreye rahatsızlık verilmesi, trafik kazalarının önlenmesi gerekçe olarak yer aldı. Kararda özetle şöyle denildi: İl sınırları içerisinde, huzur ve güvenliğin, kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla gerekli önleyici tedbirler alınmaktadır. Bu bağlamda alkol kullananlarca şehrin belirli alanlarının mesken tutulduğu, buralarda taşkınlık yapıldığı, özel araçlarda içki tüketiminin alışkanlık haline getirildiği, çevreye rahatsızlık verildiği ve alkollü araç kullanarak trafik kazalarına neden olunduğu, bu nedenle il sınırları içerisinde kamu düzeninin bozulması, olabilecek trafik kazalarının önlenmesi amacıyla idari tedbir olarak düzenleme yapıldı


    Yasağa uymayanlar, Kabahatler Kanunu'nun 'Sarhoş' ve 'Gürültü' kabahatini düzenleyen 35 ve 36'ncı maddelerine göre cezalandırılacak. Maliye Bakanlığı'nın 2012'ye yönelik tebliğine göre yasağı ihlal edenlere 82 TL ceza kesilecek.