Afife Hatun Kimdir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 13 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Muhteşem Yüzyıl Afife Hatun Kimdir


  Afife Hatun Biyografisi


  Muhteşem Yüzyıl'ın yenis ezon ilk bölümünde izleyici yepyeni bir karakterle daha tanıştı. Gülfem Hatun'un Hürrem planının bir parçası olan Haremin haznedarlığını bırakması üzerine Kanuni Sultan Süleyman tarafından Afife Hatun haremin idaresini ele aldı.

  Peki kimdir Afife Hatun?

  Afife Hatun Kanuni Sultan Süleyman’ın süt annesidir. Kanuni; Afife Hatun’a güveninin sonsuz olduğunu her fırsatta belirtirmiş.

  Kanuni Sultan Süleyman'ın süt annesi olma olayı ise şöyle gelişiyor: Afife Hatun İstanbul müderrislerinden Yahya Hatun’un annesidir. Şehzade Selim’in eşi Ayşe Hafsa Sultan yani bildiğimiz adıyla valide sultanın sütü kesildiği için bebeği Süleymanı Yahya Efendi’nin annesi Afife Hatun emzirdi. Bundan dolayı Yahya Efendi, Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşidir.yahya efendiyi ise diziden zaten hatırlıyorsunuz.Meşhur hekimdir kendisi. Hatta İbrahimi zehirlendiği zaman kurtaran da oydu.

  Afife Hatun'un Edirne´de adına bir çesme, istanbul eyüp´de adını taşıyan bir tekke bulunmaktadır.

  Tarihte Afife Hatun Valide Sultan’ın bile kendisinden çekindiği bir karakter olarak karşımıza çıkmakta. Bakalım dizide nasıl olacak?Bunu da zaman gösterecek...
   


Yükleniyor...