ADSL Ortak Kulanım Cezası

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  ADSL Ortak Kulanım Cezası

  [​IMG]
  İnternet kullanımının son sürat geliştiği ülkemizde kaçak adsl kullananlar hakkında yasal takip işlemi yapıldığını biliyor musunuz?

  Bilmeyenler için konuyu biraz detaylı anlatalım. Akıllı telefonların yaygınlaşması internet kullanım oranını da hızla arttırdı. Artık 7’den 77’ye hemen hemen herkesin elinde bir akıllı telefon… Hal böyle olunca da internet kullanımı ihtiyaçtan ziyade tam bir gereklilik durumuna dönüştü. GSM operatörlerinin de devreye girdiği internet piyasasında rekabette aldı başını gidiyor.

  ADSL hatlarını apartman ya da işyeri komşuları ile paylaşarak aylık ödemeleri aza indirmeyi düşünen kullanıcılar için açıklık getirilmesi gereken bir konudur ADSL Ortak Kulanım Cezası.

  Öncelikle internet üzerinden işlenen suçlar azımsanmayacak kadar çoktur. Kimin nerde ne yaptığını bilmeniz de mümkün olmaz. İnternet şifrenizi paylaştığınız kişilerin internet ortamında ne yaptığını bilemediğiniz gibi onların işlediği suçtan sizin sorumlu tutulacağınızı söyleyerek başlayalım. Ortak ADSL kullanımlarında ortaya çıkabilecek her türlü olumsuzluktan internet aboneliği kimin üzerine ise o kişi yada firma hukuken tek sorumlu sayılır. Yani uzun lafın kısası sizin internet aboneliğiniz üzerinden komşunuz tarafından dahi işlenen bir suç direk sizi bağlayacaktır. Bu nedenle kesinlikle şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekir.

  Bu durumun bir diğer sakıncası ise internet paylaşımlarından doğan hız yavaşlamasıdır. Ne kadar çok kullanıcı sizin internetinizi kullanır ise hızınız da bir o kadar düşecektir.

  Gelelim ADSL Ortak Kulanım Cezası konusuna. Abonelik öncesi imzalanan sözleşmenin 5.8, 5.18, 5.25, 5.29 ve 5.30 maddelerinde ortak kullanımın yasak ve iptal nedeni olduğu belirtilmiş ve kullanıcıların internet ortamındaki sorumlulukları hatırlatılmıştır. Bilişim suçlarının 10.000 lira‘ ya kadar ağır para cezası ve 3 yıla kadar da hapis gibi ağır cezaları bulunmaktadır.