Adsl Ayarları Nasıl Yapılır

'Teknik Yardım' forumunda zamaneanne tarafından 26 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Adsl Ayarları Nasıl Yapılır  Adsl Modem Ayarları Nasıl Yapılır
  Bir modemi kendi kullandığınız telefon hattı üzerinde etkinleştirmek gayet basittir.

  Bize gerekenler açık bir bilgisayar, kutusunda yada ikinci el bir modem ve bir de internete açılmış bir telefon hattı. Modeminizin bilgisayarınız ile olan bağlantılarını sağladıktan sonra programsal verilerinizi işlemeye devam edeceksiniz. Lakin öncelikle, iki ucu RJ45 soketi (8 renkten ibaret) olan ara kablonuzu modem ile bilgisayarınızın arkasında yer alan ethernet kartınıza yada anakart çıkışınıza bağlayınız. Modeminizin adaptör ve telefon hattı soketlerini de yerlerine taktıktan sonra, modeminizde eksik de olsa bazı ışıklar yanacaktır.

  Bilgisayarınızın web tarayıcısını yani internet explorer yada kullandığınız bir başka tarayıcıyı açınız. Adres kısmına (www yazdığınız yere) 192.168.2.1 olmadı 192.168.1.1 veya 10.0.0.2 şeklinde yazarak modeminizin içine girin. Size sorulan kullanıcı adı ve şifre kısımlarını direk atlayarak TAMAM diyebilirsiniz. Eğer şifrelenmiş bir modem ise bu adresden, modem markalarına göre olan bilgileri yazarak giriş yapabilirsiniz.

  Burada anlatılanların Airties RT – 211 Kablosuz 4 PORT modeline göre olduğunu hatırlatalım. Yanlız mantık bir, aklın yolu da birdir. Pek bir fark görmeyeceksiniz.

  Önünüze çıkan modem arayüzünde yapmanız gereken işlem sadece ADSL / ADSL Ayarları menüsünde vc1 üzerini tıklayarak size verilen 02127654321@ttnet ve şifresini yerlerine yazmak olacaktır. VPI = 8, VCI = 35 şeklinde kalacaktır.

  Bu işlemlerin ardından modeminizi yeniden başlatarak internetinizin geldiğini, tüm ışıklarınızın yandığını ve Modem Ayarları Nasıl Yapılır sorusunun cevabını pratikte görmüş olacaksınız.
    2. Cevap: Adsl Ayarları Nasıl Yapılır

  vc1 tıklanmıyorsa ne yapıcaz??