Adobe Photoshop CS5 hakkında herşey

'Teknik Yardım' forumunda bynness tarafından 10 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Adobe Photoshop CS5 hakkında
  Photoshop CS5 kullanımı
  Photoshop CS5 dersleri

  Merhaba arkadaşlar;

  Bu yazımda sizlere Adobe’nin dur durak bilmeden geliştirdiği Photoshop serisinin şimdilik son ürünü olacak olan Adobe Photoshop CS5′ten bahsetmek istiyorum.
  Bu özellikler Adobe’nin kabul ettiği, onaylanmış, CS5 te olacak özelliklerdir.

  Serinin yeni sürümünde fırçalarla (brush) alakalı bir çok yenilik olacak. Örneğin tasarımcılar, tablet vasıtasıyla, fırçaların dokunuş sertliklerini-basınçlarını, dönüş mekanizmalarını, eğimlerini kontrol edebilecekler. Tabii ki bu özellikler Photoshop’a daha gerçekçi bir fırça hakimiyeti ve kullanışlılığı getirecek. Bununla birlikte tasarımcılar, çalışma ortamındaki renkleri, paletlerin renklerini karıştırabilecekler. Örneğin çalışma alanınızda kırmızı ve sarı renkte iki boya var ise, aynı gerçek hayattaki gibi bu renkleri karıştırdığınız oranda turuncu rengi elde edeceksiniz. ( Aşağıdaki videolardan daha iyi anlayacaksınız. )

  Adobe Photoshop CS5′te olacak diğer bir özellik ise, Adobe After Effect’te kullanılan “Puppet Tool” yani Kukla aygıtı. Bu aygıt ya da araç dememiz daha doğru olur, tasarımcılara objelerin eğrilikleriyle, ortak iskeletin bağlantıları el verdiği sürece oynama imkanı veriyor. Biliyorum cümleler çok anlamsız geliyor ama videoları izleyince hepsini göreceksiniz. :) Bu aracın kullanım olanakları ise söylediklerine göre sınırsız olacakmış. Yani tasarımcılar bir kişinin kolunu, bacağını, kafasını yer değiştirip, yeniden yerleştirebilecekler.

  Son özellikten bahsetmeden önce aşağıdaki fotoğrafı sizlerle paylaşmak istedim. “Art Snob Solutions” un yaptığı bir çalışma.
  [​IMG]
  Ve geldik son özelliğe. Bu özellik ise Adobe Photoshop CS5 uygulamasının, Adobe Laboratuarları, Princeton Üniversitesi ve Washington Üniversitesinin “PatchMatch” adını verdikleri ortak bir çalışma olması. Bu tamamen yeni teknolojinin getireceği 3 özellik ise adlarıyla “Inpainting”, “Image targetting” ve “Reshuffling”. Ama tam olarak ne iş için kullanılacakları konusunda bir haber bulamadım. Eğer siz böyle bir haberle karşılaşırsanız, bu konuya yorum bırakabilirsiniz.

  Ve şimdi sizi cs5‘in hazırladığı 2 video ile baş başa bırakıyorum.