Adnan Menderes'in Mezarı Nerede

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 21 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


  1. Adnan Menderes'in Mezarı Nerededir?


    Ali Adnan Ertekin Menderes 1899 Çakırbeyli, Aydın doğumludur Adnan Menderes 950-1960 yılları arasında başbakanlık yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi ve hukukçudur.

    Adnan Menderes 11 Nisan 1990'da TBMM tarafından kabul edilen 3623 sayılı kanunla Adnan Menderes ve onunla birlikte idam edilen arkadaşlarının itibarları iade edilmiştir.Meclisteki oylamada ANAP ve DYP milletvekilleri evet oyu kullanırkan SHP'lilerin büyük çoğunluğu çekimser bir kısmı da ret oyu kullandı.

    Aynı kanun uyarınca naaşı, 29. vefat yıldönümü olan 17 Eylül 1990 tarihinde İmralı'dan dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve yüzbinlerce vatandaşın katıldığı bir törenle İstanbul'da Vatan Caddesi'nde kendisi için yapılan anıt mezara taşındı. Menderes'in 1958 yılında hizmete açtığı bu caddenin adı 1994 yılında dönemin belediye başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teklifiyle Adnan Menderes Bulvarı olarak değiştirildi.Adnan Menderes Anıt Mezarı, İstanbul ili Zeytinburnu ilçesinin Maltepe Mh. mahallesinde (Adnan Menderes Blv) yer alıyor.

    [​IMG]