Adnan Menderes Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 17 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Adnan Menderes Kimdir Kısaca Hayatı
  Adnan Menderes 1899 yılında Aydın şehrinde doğmuştur..Adnan Menderes'in Babası İzmirli Katipzade İbrahim Ethem Bey, annesi Aydınlı Hacı Alipaşazadeler’den Tevfika Hanım’dır.Anne ve babasını küçük yaşta kaybetmiştir.Adnan Menderes Tahsil hayatına İzmir İttihat ve Terakki Mektebi’nde başlayan Adnan Menderes, Kızılçulu Amerikan Koleji’nde okurken misyonerlerle başı derde girdiği için, çeşitli makamlara müracaat etmiştir.

  Ali Fethi Okyar tarafından 1930 senesinde kurulan ancak kısa sürede kapatılan Serbest Fırka’nın Aydın Teşkilatı'nı kurarak başkanı oldu. Bu parti kapatılınca CHP’ye girdi ve 1931 yılında bu partiden Aydın Milletvekili olarak seçilmiştir.Celal Bayar da hem partiden hem de milletvekilliğinden istifa etti. Bu hareketler Demokrat Parti’nin 7 Ocak 1946’da kurulmasına sebep oldu. Adnan Menderes 1946 seçimlerinde Demokrat Parti’den Kütahya Milletvekili olarak meclise girmiştir.

  Adnan Menderes 27 Mayıs 1960′ta Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koymasıyla tutuklanarak Yassıada’ya götürüldü. Yüksek Adalet Divanında, Anayasayı ihlâl ve çeşitli suçlardan dolayı yapılan yargılama sonunda ölüm cezasına çarptırıldı.Adnan Menderes 17 Eylül 1961′de ölüm cezası İmralı’da idam şeklinde yerine getirilmiştir.


  [​IMG]
   


Yükleniyor...