Adli Sicil Kaydına Yeni Düzen

'Haberler' forumunda Belinay tarafından 29 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Adli Sicil Kaydına Yeni Düzenleme Getirildi

  Adli sicil kaydı ile ilgili düzenlemeler Meclis Adalet Komisyonunda kabul edildi

  Meclis Adalet Komisyonu, mevcut kanunda 80 yıl olan sabıka kayıtlarının saklanma süresi 15 ve 30 yıla indiren kanun teklifini kabul etti.

  Teklif, adli sicil kaydı almayı da kolaylaştırıyor.Teklif yasalaştığında artık tüm kaymakamlıklar sabıka kaydı verebilecek.

  Adli sicil ya da sabıka kaydı.

  İş başvurularında, bazı resmi dairelerin işlemlerinde istenen olmazsa olmaz evraklardan biri.Özellikle büyük şehirlerde uzun kuyrukların ve beklemelerin sonunda alınabilen bu evraka ulaşmak artık daha kolay hale geliyor.

  Kuyruk Çilesi Sona Eriyor

  Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edilen kanun teklifine göre, Adli Sicil Genel Müdürlükleri'nden alınabilen sabıka kayıtlarını artık tüm kaymakamlıklar verebilecek.75 milyon nüfusa sahip ülkemizde 27 Mart 2012 tarihi itibariyle 6 milyon 843 bin 133 suç kaydı var. Bir kişiye ait birden fazla suç kaydı bu rakama dahil.

  5 Milyon 495 Bin Sabıkalı

  Adli Sicil Bilgi Bankasının rakamlarına göre Türkiye'de 5 milyon 495 bin 46 kişinin sabıka kaydı var, bunlardan 338 bin 686'sı kadın.

  Ömür Boyu Sabıka Kaydına Son

  Kanun teklifi, sabıka kayıtlarının saklanmasına ilişkin süreyi de değiştiriyor.Yürürlükteki mevzuata göre kişinin ölümü ya da 80 yılın sonunda silinen sabıka kayıtlarının arşivde saklama süresi 15 yıla indirildi. Ancak kişi memnu haklarını almamışsa bu süre 30 yıl olarak uygulanacak.

  Kaynak TRT
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ara 2012