Adil Demir Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 29 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


  1. Adil Demir hakkında bilgi
    Adil Demir biyografi

    1953 Kocaeli doğumlu Adil Demir büyüdüğü kent olan İstanbul’un Bakırköy ve Aksaray semtlerinde geçen çocukluğunu ve ilkokul öğrenimini ‘kitap kurdu’ unvanı takılacak bir tutku içinde, bulduğu her türlü kitabı hatta ansiklopediyi okumakla geçirdi. Bugün, yazdığı kitapların ön sözünde saygıyla bahsettiği Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun kendisi ve kitapları ile tanışmasını dün gibi anımsadığını belirtiyor. Okumaya düşkün bir aileden gelen Adil Demir, çocukluğunun önemli anılarının başında, geceleri bütün ailenin toplanarak okudukları Dünya Klasikleri geldiğini vurguluyor.

    İstanbul Pertevniyal Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Adil Demir, otuz yıldır sürdürmekte olduğu profesyonel yöneticiliğin yanı sıra, 1980 yılından başlayarak yine o yıllarda kurulan Kastaş Yayınevi adına çeviriler yapmaya başladı. İlk yazıları Vahdet Gültekin yönetiminde çıkarılan Aydabir Dergisi’nde yayınlanan Adil Demir’in yayıncılık düşkünlüğü, onu yine Vahdet Gültekin tarafından çevirileri yapılan Dünya Klasikleri’nin telif haklarını almaya, sonra da kendi çevirilerini sürdürmeye yöneltti. Charles Dickens’in David Copperfield çevirisini Dünya Askeri Edebiyatı denilince akla gelen ilk eser olan Sun-Tzu’nun M.Ö.5.yy’da yazdığı Savaş Sanatı adlı eserinin çevirisi ve derlemesi ile sürdürdü.

    Evli ve biri editör, diğeri üniversite öğrencisi iki çocuğu olan Adil Demir halen İstanbul Şişli’de, otuz yıllık hayat arkadaşı ile birlikte yaşamını sürdürüyor.