Adet Sancsını geçirmek için ne yapmalı

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 24 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu


 1. Adet Sancısına Nasıl Geçer
  Birçok kadının her ay müzdarip olduğu sorunlardan biridir ağrılı adet dönemi geçirmek.Jinekolojik nedenlerin dışında adet sancısını tetikleyen birçok durum vardır bunlardan bazıları fazla kafein almak asitli içecekler içmek adet sancılarını şiddetlendirir.Bu nednele adet döneminde asitli ve kafeinli içeceklerdne uzak durmak gerekiyor.

  [​IMG]

  Araştırmalar tuz, yağ ve şeker miktarını azaltıp, protein bakımından zengin olan balık ve yumurtayı fazla yiyenlerde, lifli besinleri sofrasından eksik etmeyenlerde adet sancıları daha hafif geçmektedir.Hormonlar üzerinde etkileri olan bazı besinler ise,adet öncesi sendromunu önler. Örneğin, adet tarihinden birkaç gün önce tuz azaltılırsa, şişme ve ödemin önüne geçilebilir.

  Ayrıca soya fasulyesinde, sütte ve susamda adet dönemindeki ağrıları azaltıyor.Kadınların yüzde 10'u adet öncesi sendromu (PMS) diye bilinen bu dönemi çok şiddetli yaşamaktadırlar.Stres, aşırı alkol tüketimi, beslenmede doymuş yağ oranı fazlalığı, adet öncesi sendromunu hızlandırıcı faktörler arasınd ayer alıyor.

  Kalsiyum, B vitamini, E vitamini, çinko ve magnezyum bakımından zengin gıdalar almak gerekir. Yani bol bol siyah üzüm, yumurta, kabak, patates, kavun, ay çekirdeği, fındık, ceviz, muz, ciğer, deniz ürünleri ve balkabağı yenmesi öneriliyor.Bu nedenle adet ağrılarındna kurtulmak için yukarıdaki sağlık önerilerini dikkate almalıısnız.
   


Similar Threads: Adet Sancsını
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Adet Bittikten Hemen Sonra Hamile Kalınır mı? 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Adet sancısına iyi gelen bitkiler 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Adet Döneminde Migren neden olur? 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Adet Bitiminden Sonra Tekrar Adet Görme 16 Mart 2014
Sağlık Rehberi Adet bittikten sonra tekrar kan gelmesi 15 Mart 2014