Adet sancısı nasıl geçer?

'Sağlık Rehberi' forumunda eftelya tarafından 21 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kadınların adet dönemindeki rahatsızlıkları konusunda International Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Tüp Bebek Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Çepni bilgi verdi.

  Adet sancıları nasıl geçer?

  Ağrılı adet görmede ağrı şiddeti ile ilgili pek çok etken var. Kişinin psikolojik durumu, beslenme alışkanlıkları, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi altta yatan diğer hastalıklar da etkili olur.

  Şiddetli ağrıları gidermek için, aşağıda yer alan önerileri uygulayabilirsiniz

  - Ağrılı adet görmenin oluşmasını önlemek mümkün değildir. Ağrı ancak doktorun size tavsiye edeceği ilaçlar kullanılarak hafifletilebilir.
  - Sıcak banyo iyi gelir
  - Orta dereceli bölgesel sıcak uygulama iyi gelebilir. Bunun için sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama önerilir.
  - Dikkat edilmesi gereken nokta, sıcak uygulamanın direkt karına yapılmamasıdır. Çünkü karın içerisinde bir iltihabi problem varsa, bu yayılabilir ve oldukça tehlikelidir.
  - Nefes ve kasları güçlendirici egzersizler ağrıları kontrol eder. Ev ortamında yapılabilecek hafif egzersizler önerilir.
  - Masaj ağrıyı azaltmada etkili bir yöntemdir. Ağrıyan bölgenin altına yoğurma tarzında ritmik masaj uygulanırsa, ağrının algılanması azaltılabilir.
  - Düzenli uyku, gerginliği azaltacağından ağrıyı kontrol etmede işe yarar.
  - Adet döneminde; et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve öğütülmemiş tahıllar tüketilmelidir.
  - Eğer kişide adet kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik gibi problemler oluyorsa reglden bir hafta önce tuz kısıtlanmasına gidilebilir.
  -Doğal idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler bu dönemde alınan ödemi giderir.
  - Kafeinli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

  Cinsel ilişkiden sonra adet sancılarının geçtiği inanışı ne kadar doğru?

  Adet döneminde cinsel ilişki infeksiyon riskini artırır . Ayrıca erkekte ağrıyı oluşturan maddeler ( prostaglandinler ) mevcuttur. Bu inanış doğru değildir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Nis 2014
  rwA bunu beğendi.
Yükleniyor...