Adet Sancılarını Neden Çekiyoruz?

'Sağlık Rehberi' forumunda SİMONE tarafından 2 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. Adet Sancıları, regl ağrılarına son!

  Adet sancılarını neden çekiyoruz, adet sancısı çekmemek için ne yapabiliriz?


  Adet sancısı adetten bir süre önce başlar ve ilk günler rahim çevresinde yoğun olarak hissedilir. Adet sancısı her 100 bayanın 50 den fazlasında görülmektedir. 2 şekli vardır: Primer ve Sekonder. Primer; rahim bölgesinde anormal durum yokken oluşan adet görmedir. Oluşma sebebi ağrının şiddetini arttıran prostaglandin denilen maddedir. Sekonder ise; patolojik bir durumla oluşan adet görmedir.

  Ağrı adetten birkaç hafta önce başlayıp, âdetin bitiminden sonraki 1-2 gün boyunca devam eder. Adet sancısı yaşayan bayanların yaklaşık %25 inde bulantı, ishal, bel ağrısı, halsizlik vs. oluşacağından sürekli dilenme ihtiyacı hissetmektedirler. Adet sancısı çeken bayanlar doktora başvurmaları gerekmektedir. Adet döneminde başka tür ağrıları tetikleyen nedenler oluşabilir. Bu sebepten doktorlar ağrı tipini, ağrı bölgesini belirleyerek duruma göre cerrahi operasyon gerekli olup olmadığını araştırarak sonuca ulaşırlar. Bu sonuçlara göre adet sancısı tanısı oluşursa tedavi olarak ağrı kesici ilaç uygulanır ve ayrıca diğer aylarda oluşabilecek adet sancıları için önlem alınır.

  Eğer adet sancısının sebebi patolojik bir durum ise buna yönelik bir tedavi uygulanır. Ancak patolojik bir durum yok ise ilk yapılan tedavi ağrı kesici uygulamasıdır, bununla rahimdeki ağrı yapan bazı maddeleri minumuma düşürerek ağrı engellenir. Ancak ağrı kesici ya adet başlamadan önce ya da sancı hissedildiği an almak gereklidir. Sancı başladıktan sonra alınan ilaçların çok etkisi olamayacaktır, sadece hafifletecek sancıyı tamamen kesmeyecektir. Önerilen bu tedavi 5-6 ay uygulanır, ancak sonuç alınamıyorsa doğum kontrol haplarına geçilir. Bazen hastanın direnç durumuna göre ağrı kesici ilaç ve doğum kontrol hapları kombine edilip uygulanabilmektedir. Bunların yanı sıra adet dönemlerinde yapılan egzersiz, rahim çevresine uygulanan sıcak masaj tavsiye edilmektedir.
  alıntı