Adet Gecikmesinin Nedenleri

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 28 Oca 2014 tarihinde açılan konu

  1. Adet gecikmesiinn sebebleri nelerdir?    Kadınların her ay belirli günlerde gördükleri adetlerinin düzeninin bozulmasının nedenlerinin neler olduğunu öğrenebilirsiniz sayfamzda yer alan yazıda.Adet düzensizliğinin birçok nedeni bulunmaktadır.Bunun en önde gelen nednelerinden biri de strestir.Stres adet düzensizliğinie nedne olan en büyük etkenlerden birisidir.

    Bunun dışında adet düzensizliğini etkileyen bir başka durum ise hastalıklardır.Geçirdiğiniz ani, kısa ya da uzun süreli bir hastalık, adetinizin gecikmesine neden olabilir. Bu durum genellikle geçicidir. Hastalığınız iyileştikten sonra, adetleriniz eski düzenine girecektir.

    Rutin ve düzenli programınızda değişiklik yapmak, biyolojik saatinizi etkileyebilir. Adetinizin gecikmesinin nedeni, çok uzun saatlerinizi iş yerinde geçirerek, uykusuz kalmanız olabilir.Yeni ve farklı bir ilaç kullanmaya başlamanız, adetinizin gecikmesine ya da gelmemesine sebep olabilir.

    Çok fazla kilonuzun olması, hormonsal olarak adet döngünüzü değiştirebilir ya da tamamen durmasına sebep olabilir.Gebelik testiniz negatif çıktıysa, birçok test bir hafta bekleyip yeniden gebelik testi yapmanızı tavsiye edilir.