Adet düzensizliği için hangi hormon testi yapılır

'Kadınların Dünyası' forumunda zamaneanne tarafından 5 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Normal adet, bayanların 21-35 günde (ortalama 28 gün) bir gördükleri, 2-6 gün süren toplam 20-60 ml kan kaybettikleri kanamadır. Bayanın adetinin ilk günüden diğer adetinin ilk gününe kadar olan döneme siklüs denir. Siklüsün son günleri rahim içi tabakanın dökülmesi adet (menses) olarak adlandırılır.
  Normal adet tanımının dışındaki her durum adet bozukluğu (anormal adet) olarak adlandırılır.
  Postkoital (İlişki sonrası) kanama : İlişki sonrası olan kanamadır. İlişki sonrası kanama önemlidir. Vaginal ve servikal enfeksiyona, servikal polipe (et beni tarzında yapı) bağlı ilişki sonrası kanama olabilir. Fakat en önemlisi rahim ağzı kanseridir. İlişki sonrası kanama rahim ağzı kanserinin belirtisi olabilir. Bu yüzden mutlaka uzman muayenesi gerekir.
  Üreme çağında adet düzensizliğinde ilk aklımıza gelen gebeliktir. İlk önce gebelik testi yaparak bu kanamanın gebelikten dolayı olup olmadığını anlarız. Eğer gebelik yoksa adet düzensizliğinin sebebini araştırırız. Bu sebepler arasında; kadınlık hormonlarında anormallik, tiroid bezinin az veya çok çalışması, androjen (erkeklik hormonu) fazlalığı, prolaktin fazlalığı yer alır. Ayrıca aşırı alkol kullanan bayanlarda ve karaciğer hastalığı olanlarda pıhtılaşma faktörleri azaldığından veya doğuştan pıhtılaşma faktörü eksikse adetlerin miktarı fazla olabilir. Vaginit (doğum yolu iltihabı), servisit (rahim ağzı iltihabı), endometrit (rahim içi enfeksiyon), rahim ağzı yarası (servikal erozyon), rahim ağzı et beni (servikal polip), rahim içindeki spiralin kayması, rahimde myom (ur) olması, adenomyozis (rahim içi tabakanın rahimin kas tabakası içinde de bulunması), endometrial polipler (rahim içinde et beni), endometrial hiperplazi (rahim içi tabakanın kalınlaşması), Asherman sendromu (rahim içi yapışıklık) adet bozukluğu yapar. Ayrıca yumurtalıklarda kist olması veya polikistik over (yumurtalıklarda kistçik olması) hastalığı ve rahim,rahim ağzı vagina ve yumurtalık kanseri de adet problemi yaratır.


  ADET DÜZENSİZLİĞİNDE TANI

  koymak için ilk önce gebelik testi yapılarak gebelik olup olmadığı saptanır. Eğer gebelik yoksa adet düzensizliğinin diğer sebeplerini araştırmak için diğer testler yapılır.
  Diğer testler:

  *Hemogram
  *Hormon testleri (FSH, LH, E2, Prolaktin, tiroid hormonları, testesteron vs.)
  *Ultrasonografi
  *Salin infüzyon sonografi (SİS), rahim içine steril serum verilerek yapılan özel bir ultrason tekniğidir.
  *D&C (Dilatasyon ve Küretaj):Rahim içinden örnek almak.
  *Histereskopi: Rahim içinin kamera ile görüntülenmesi.
  *Magnetik Rözenans İnceleme (MRI)
   


Similar Threads: Adet düzensizliği
Forum Başlık Tarih
Kadınların Dünyası Adet düzensizliği nedir? 30 Ocak 2014
Kadınların Dünyası Çörek Otu Ve Adet Düzensizliği 27 Ağustos 2012
Kadınların Dünyası Üstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü? 18 Ekim 2015
Kadınların Dünyası Adet bittikten sonra gelen akıntı orucu bozar mı 25 Haziran 2015
Kadınların Dünyası Oruçluyken adet olunursa oruç bozulur mu yemek yenirmi 29 Mayıs 2015