Adet Düzensizlği

'Sağlık Rehberi' forumunda Belinay tarafından 13 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Adet Düzensizliği Sebepleri
  Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir

  Adet düzensiliği ile 21 günden kısa veya 35 günden uzun süren sikluslar anormal olarak değerlendirilir. Menstrual (regl,adet) kanamanın çok fazla olduğu, uzun sürdüğü veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama görüldüğü durumlarda hekime başvurulması gerekir.

  Adet düzensizliği sebepleri ve adet düzensizliği şekilleri ile, disfonksiyonel anormal uterus-rahim kanamaları, hormonal mekanizmalar sonucu oluşan ve uterustan (rahimden) kaynaklanan anormal vajinal kanama olarak tanımlanabilir.

  Adet kanamasının olmamasının sebepleri

  Aktif cinsel hayatı olan kadınlarda adet kanamasının gecikmesinin en sık görülen nedeni gebeliktir ve bu sebeple adet gecikmesi veya adet görememe durumu bir hamilelik açısından değerlendirilmelidir.

  Bir adet siklusunda görülen kanama miktarının veya gününün azalmasına hipomenore denilir.
  Adet döneminde görülen kanama miktarı ilerleyen yaş ile birlikte azalma eğilimi gösterir. Doğum kontrol hapı kullanımı da adet kanamasını önemli ölçülerde azaltan bir durumdur.

  Düzenli adet gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni ise stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri olabilir.

  Adet gecikmesinin diğer önemli nedenleri arasında aylık ya da üç aylık korunma iğneleri ya da kola uygulanan hormon çubuklarının içinde bulunan hormonların yanetkileri sayılabilir.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Adet Düzensizlği
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Adet Bittikten Hemen Sonra Hamile Kalınır mı? 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Adet sancısına iyi gelen bitkiler 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Adet Döneminde Migren neden olur? 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Adet Bitiminden Sonra Tekrar Adet Görme 16 Mart 2014
Sağlık Rehberi Adet bittikten sonra tekrar kan gelmesi 15 Mart 2014