Adet Dönemini Rahat Geçirin

'Kadınların Dünyası' forumunda EyLüL tarafından 5 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Adet Dönemini Rahat Geçirin
  Regl dönemlerini rahat geçirin

  Regl döneminde hassaslaşan kadınlar, aynı duyarlılığı mevsim değişikliklerinde de gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre regl ve mevsim değişiklikleri kadınları hem fiziksel hem de ruhsal yönden etkiliyor.

  “Regl döneminde kadınların yaşadığı sıkıntılar” üzerine yapılan birçok araştırmaya göre kadınlar, mevsim değişikliği döneminde erkeklere oranla 2 kat daha fazla etkileniyor. Kadınların hormonal dengesinin daha değişken ve değişime daha duyarlı olması ve insan vücudunda yaşanan ritim sorunları nedeniyle yazdan kışa ve kıştan yaza geçiş dönemlerinde kadınların birçok sıkıntıyı bir arada yaşadığı saptandı.

  Fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar

  Regl döneminde yaşanan belli başlı sıkıntılar arasında; Kaygı, çabuk sinirlenme, halsizlik, aşırı duyarlılık, sosyallikten uzaklaşma, karın şişkinliği, göğüslerde hassasiyet, iştahın artması, baş ağrısı, mide bulantısı, uyku alışkanlıklarının değişmesi gibi fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar yer alıyor.

  Regl dönemlerinde kadınların yaşadığı fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar mevsim değişikliği döneminde katlanarak artıyor ve kişileri içinden çıkılması zor bir döneme sürüklüyor.

  Konsantrasyon kaybı oluyor

  Gerginlik ve stres açısından bir yoğunluğun yaşandığı regl döneminde kendisini hijyenik açıdan rahat ve güvende hissetmeyen kişi, ruhsal açıdan da farklı davranışlar gösteriyor. Özellikle çalışan kadında görülen konsantrasyon kaybı performans düşüklüğüne ve işte verimsizliğe neden oluyor. Rahatsızlık nedeniyle iş devamsızlığı da bu dönemin önemini ortaya koyuyor.

  Regl dönemlerini rahat geçirmenin yolları

  Mevsim değişikliğine bağlı ve regl dönemi ile artan sıkıntıları azaltmak ve en rahat şekilde atlatmak için uzmanlar çeşitli tavsiyelerde bulunuyorlar. Bu öneriler arasında yer alanlar;
  Tuz, kırmızı et ve yağın daha az tüketilmesi
  Vücudu zinde tutmak ve rahatlatmak için egzersiz yapılması
  Alkol, kafein ve sigara tüketiminin azaltılması
  Meditasyon, yoga ve doğa yürüyüşlerinin yapılması
  Duygu ve düşüncelerin paylaşılması olarak yer alıyor.

  Doğru ped seçimi

  Uzmanlar tarafından önemle üzerinde durulan başka bir konu ise “doğru ped seçimi”. Regl dönemlerinde stres yaratan diğer bir durumun da ped seçimi konusunda yaşanan tedirginlik olduğunu dile getiren uzmanlar, doğru ped seçimi ile regl günlerinin diğer günlerden farksız olarak geçeceğini vurguluyor.

  Hassas ciltleri bile tahriş etmeyecek yumuşak dokuya sahip, ıslaklığı anında alt tabakaya geçirerek hapseden ve her zaman güven duygusunu hissettirecek bir pedin regl dönemlerinde kişileri, her yönden rahat ettireceğini dile getiren uzmanlar, doğru ped seçiminin rahatlatıcı etkisinin büyük önem taşıdığını söylüyor.