Adet Döneminde Kan Verilirmi

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 4 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kan vermenin faydaları nelerdir? Kulaktan duyduğumuz bir bilgi vardır erkekler yılda bir kez kan vermeli kadınlar vermese de olur Adet Döneminde Kan Verilir mi Her ay adet dönemi geçiren kadınların kanları zaten temizlendiği için kadınların da aklında böyle bir fikir vardır Adet Döneminde Kan Verilir mi Oysa kan vermenin daha pek çok faydası var Adet Döneminde Kan Verilir mi

  Bir kere kan bağışı yapmak sadece kanı veren için değil kana ihtiyacı olan kişiler için önem taşıyor Adet Döneminde Kan Verilir mi Özellikle az bulunan bir kan grubuna sahipseniz kan bağışı yapmanız pek çok hayat kurtarabilir Adet Döneminde Kan Verilir mi

  Kan vermenin faydaları arasında kan hücrelerinin yenilenmesi kan üreten organların daha aktif şekilde çalışmasıbağışıklık sisteminin güçlenmesi kandaki yüksek yağ oranının düşmesi kalp krizi riskinin büyük oranda azalması yer alıyor Adet Döneminde Kan Verilir mi Ayrıca kan bağışı sosyal sorumluluktur bu yüzden kan bağışında bulunan kişiler ruhen de rahatlar Adet Döneminde Kan Verilir mi Kan bağışı yaparken kan sayımı ve kanla bulaşan hastalıklarla ilgili teste de tabi tutulursunuz Adet Döneminde Kan Verilir mi

  Peki kimler kan verebilir? 18-65 yaş arası herkes kan verebilir Adet Döneminde Kan Verilir mi Kilonuzun 50 üzeri olması sağlık sorununuz olmaması ve hemoglobin seviyenizin normal olması gerekir Adet Döneminde Kan Verilir mi

  Eğer vücut ısınız 375 üzerindeyse kan veremezsiniz Adet Döneminde Kan Verilir mi Ayrıca nabız atışınız 50′den az veya 100′den fazlaysauyuşturucu kullanıyorsanız pıhtılaşma faktör konsantresiyle tedavi oluyorsanız son 24 saat içinde alkol aldıysanızcinsel rahatsızlığınız varsa bir yıl içinde bulaşıcı sarılık ya da son üç yıl içinde sıtma geçirdiyseniz size doku veya organ nakli yapılmışsa vücudunuzda dövme piercing ya da akupunktur varsa ve kalp krizi geçirmişseniz kan veremezsiniz Adet Döneminde Kan Verilir mi
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Haz 2014
 2. Kimler kan verebilir?

  Donör: Kan bağışı yapan kişi.

  Yaş: 18 - 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir.

  Sıklık: Erkekler,en sık 2 ayda bir; kadınlar ise, en sık 3 ayda bir olmak üzere ve yılda toplam 4 üniteyi geçmemek koşuluyla kan verebilirler.

  Vücut Ağırlığı: 50 kg'ın üzerinde olan herkes kan bağışı yapabilir.

  Miktar: Bağışlanan kan standart olarak 450 mL'dir. İnsan vücudunda toplam 5000-6000 mL kan olduğu düşünülürse, bu miktar, toplam kan hacminin sadece % 7,5-9' u kadardır.Kan bağışını takiben, eksilen sıvı hacmi, damar dışındaki sıvının, damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Hücrelerin yenilenmesi süreci ise, 2 ay kadardır. Düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı gibi, aksine bir çok yararı mevcuttur.

  Anemi: Kansızlık, elbetteki kan bağışı için engeldir. Günlük yaşamın olağan sayılabilecek ve çoğunlukla psikolojik kaynaklı olan halsizlik, bitkinlik gibi durumlar, anemi olarak algılanmamalıdır. Anemi tanısı, kan testleriyle yapılmaktadır. Kan bağışı için kriter hemoglobin değeridir..

  Saklama: Kanın saklanma süresi, torba içindeki antikoagülan solüsyonun niteliğine bağlıdır. Bugün kullanılmakta olan torbalarda bu süre 35-42 gündür.Bu süre, kanın tüketimi için fazlasıyla yeterli bir depolama süresidir.

  Sterilite: Kan torbaları, tek kullanımlık ve steril olarak imal edilmektedir. Bu sebeple, kan bağışı sırasında donöre herhangi bir hastalık bulaştırılması söz konusu değildir.

  Yan Etki: Kan bağışının, kilo aldırma, zayıflatma, halsiz bırakma, kaşıntı ve bağımlılık gibi yan etkileri yoktur.

  İlaç Kullanımı: Almış olduğunuz lar, kanınıza geçmektedir. Bu lardan bazıları kan bağışı yapmaya engel teşkil eder.Kan bağışından önce, eğer sağlığınız açısından mecbur değilseniz, almayınız. Almak durumundaysanız, kan verip veremeyeceğinizi kan merkezi doktorlarımıza danışabilirsiniz.


  1. Aspirin kullanımı: Kan bağışına engel değildir. Sadece, trombosit amaçlı kal alımında veya tromboferezde dikkat edilmelidir.
  2. Tegison (Sedef hastalığında kullanılan bir ) kullananlar, ilacı kestikten 3 yıl sonra kan verebilir.
  3. Accutan veya benzeri retinoik asit türevi ları kullananlar, ilacı bıraktıktan 4 hafta sonra gönüllü donör olabilir.
  4. Faktör konsantresi kullananlar, donör olamazlar.
  Tansiyon: Sistolik kan basıncı 180 mmHg'yı, diastolik kan basıncı ise, 100 mmHg'yı aşmamalıdır.

  Hastalıklar: Yine bazı hastalıklar da lar gibi kan bağışına sürekli veya belli bir dönem için engel oluşturmaktadır. Bu hastalıklara ilişkin bazı bilgiler aşağıda belirtilmiştir.( Aşağıda olmayan hastalıklar için, kan merkezlerinden bilgi alabilirsiniz.)

  Kimler kan veremez?

  1. Hepatit B (Hiçbir zaman kan veremezler)
  2. Hepatit C (Hiçbir zaman kan veremezler)
  3. AIDS (Hiçbir zaman kan veremezler)
  4. Sıtma (Tedavinin sağlanmasından 3 yıl sonradan itibaren kan verebilirler)
  5. Frengi geçiren hastalar, iyileşmeden 1 yıl sonra kan verebilirler.
  6. Creutzfeldt-Jacob hastalığı olanlar, hiçbir zaman kan veremez.
  7. Chagas Hastalığı ( Alınan kan sadece fraksinasyon amaçlı kullanılabilir)
  8. Tüberküloz (Tedavinin sağlanmasından 5 yıl sonra kan verebilirler)
  9. Diabet (İlaç kullanmayan veya kullandığı halde, kan şekeri regüle edilmiş olanlar kan verebilir)
  10. Anemi (Anemi teşhisi konmuş kişiler kan bağışçısı olamazlar)
  11. Gebeler kan veremez. Doğum veya gebeliğin sonlan(dırıl)masından 6 hafta sonra kan verebilirler.
  12. Koroner kalp hastalığı, angina pektoris, ciddi kardiyak aritmi, serebrovasküler hastalıklar, arteriyal tromboz veya rekküren venöz trombozu olan kişiler kan veremezler.
  13. Allerji ( Astım hastaları kan veremez. Polen allerjisi olanlar ise, sadece allerjileri oldukları dönemde kan veremezler.)
  14. Otoimmün hastalığı olanlar kan veremezler.
  15. Kanama diatezi (Kanama eğilimi) olanlar ömür boyu kan veremezler.
  16. Bronşit (Kronik bronşit hastaları kan veremez)
  17. Kronik nefrit ve pyelonefritli hastalar kan veremez. Akut glomerulonefrit geçirmiş olanlar ise, iyileşmeden 5 yıl sonra bağış yapabilir.
  18. Malign (Habis) hastalığı olanlar, gönüllü donör olarak kabul edilmezler.
  19. Brusella almış olanlar, tam iyileşmeyi takiben iki sene sonra kan bağışı gönüllüsü olabilirler.
  20. Epilepsi hastaları, kan veremezler.
  21. Osteomyelit geçirmiş hastalar, tam düzelmeden 5 yıl sonra kan verebilirler.
  22. Cerrahi: Büyük ameliyatlardan sonra 6 ay boyunca kan bağışı alınmaz.Mide rezeksiyonu geçirenler ise, hiçbir zaman donör olamazlar.
  23. Transfüzyon: Kan veya kan ürünü alan donörler, 1 yıl boyunca kan veremezler.
  24. Attenüe virus aşısı yapılmış olanlar 3 hafta kan veremez.( Su çiçeği, sarı humma, kızamık, kızamıkçık, oral polio, kabakulak)
  25. Ölü bakteri aşısı olanlar, 5 gün donör olamazlar.( Kolera, tifo, antrax)
  26. İnaktif virus aşısı ve toxoid alanlar ise 3 gün kan veremezler ( Polio-injeksiyon , influenza, rabies, difteri, tetanoz)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haz 2014