Adet döneminde iştah

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 1 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Adet döneminde iştah
  Adet döneminde iştah artarmı
  Adet döneminde iştahdaki artış

  [​IMG]

  Adet dönemi iştah artıyor
  Diyet yapan hanımların adet döneminde artan iştahları bazen diyeti sonlandırabiliyor.

  Kadınlarda adetten yaklaşık bir hafta öncesinden başlayan sinirlilik, huzursuzluk, karamsarlık, baş ağrısı şişkinlik, tatlı krizi ve iştah artışı gibi ruhsal ve fiziksel belirtiler kimi hanımda çok şiddetli yaşanırken kiminde çok hafif geçer.

  Bu dönemi şiddetli yaşayan hanımlar özellikle kilo verme çabası içinde bir diyet programı uyguluyorsa artan tatlı krizleri ve iştah karşısında büyük bir mücadeleye girişir, çoğu zamansa yenik düşer. Bu psikoloji onları büyük bir çıkmazın içine sokar.

  ŞEKER KRİZİ
  Oysa bu dönemde alınan kiloların sebebi genellikle karın, göğüs ve yüzlerde toplanan, vücutta sıvı tutulumu yani ödem yaşanan tatlı krizlerinin sebebi ise hormonlardır. 'Şekerli gıdaların tüketilme isteğindeki artış östrojen hormonundaki düşüş ayrıca magnezyum ve mineral düzeyindeki azalmalardır. Östrojen hormonunun azalması, kan şekerindeki düşüşü tetikler ve tatlı krizleri ortaya çıkar.

  NEDEN ŞİŞİYORUM?
  Adet öncesi ve sırasında sindirim sistemi de etkilenir. Ödemle birlikte kabızlık kendinizi daha da kilo almış hissine sokar. Östrojen hormonunu iyi tanırsanız sizi nasıl etkisi altına aldığını daha kolay anlarsınız. Adet öncesi sendromu yaşayanlar genel bir mutsuzluk ve depresif bir ruh hali içindedir. Bakın zincirin halkaları nasıl da birbirine ekleniyor. Diyetinizi bozacak tehlike unsurları nasıl da alarm vermeye başlıyor.

  Depresif ruh hali birçok insanı yemeye yönlendirirken tatlıya düşkünlüğü artırıyor. Östrojen hormonundaki dalganlamalar bazı hormon, vitamin ve mineral dengelerinin değişmesine neden olur. Örneğin östrojendeki artış mutluluk hormonu endorfin düzeyinde azalmaya neden olur. Kendinizi daha mutsuz, karamsar, depresif hissedersiniz. Bu durum daha çok yemeyi, diyeti bozmayı ve tatlıya düşkünlüğü artırabilmektedir.