adet döneminde alkol

'Kadınca' forumunda MisLinA tarafından 1 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. adetliyken alkol almak
  adetliyken alkol alınırmı
  regl döneminde alkol


  Adet dönemi vücudunuzda hormonların ve fizyolojik tepkilerin en yoğun olduğu dönemlerden biridir. Bu dönemde vücudunuz kendisini olası bir hamileliğe hazırlar. Bu nedenle adet döneminizi iyi bir beslenme planıyla geçirmeniz sağlığınız korumanız ve bu dönemi en az sıkıntı ile atlatmanız açısından önem taşır.

  Adet öncesi 1-2 haftalık süre boyunca kadınlarda duygusal gelgitler, yorgunluk, asabiyet gibi belirtilerin yanı sıra su tutumuna bağlı ödem, göğüslerde hassasiyet, baş ağrıları, geçici kilo artışı ve aşırı tatlı yeme isteği gibi fiziksel yakınmalar da görülebilir. Bu dönemde özellikle kafein, basit şeker, tuz veya sodyum, yağ ve alkolden kaçınmanız şikayetlerinizi azaltacaktır.

  Adet döneminde kanamayla birlikte vücudunuzdan demir kaybı olur. Demir eksikliği sizi yorgun ve güçsüz bırakacağı gibi ileri düzeylerde kansızlığa da neden olabilir. Bu nedenle adet döneminiz boyunca kırmızı et, yumurta, tavuk, balık, domates, kırmızı biber ve yeşil yapraklı sebzeler yiyerek demirden zengin beslenmeye devam edin.
  Bu dönem boyunca da tuz, alkol, kafein ve basit şekerlerden uzak durmalısınız.
   
Yükleniyor...