Adet Dönemi Belirtileri Ne Zaman Başlar

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 12 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Adet Dönemi Belirtileri Ne Zaman Başlar  Bir kadının adet döneminin ilk gününe dek olan süreyi kapsamakta olup ortalama 28 gündür.Bu süreçte kadınlarda beyinde, yumurtalıklarda ve rahim iç tabakasında farklı olaylar meydana gelmektedir. Beyinden salgılanan hormonların etkisiyle yumurtalıklardan biri uyarılır.

  Adet siklusunun , regl başlangıcı adet kanamasının ilk günüdür.

  Sarı cismin hormon salgısının durmasıyla kanda progesteron hormonu seviyesi kısa sürede düşer ve bu rahim iç tabakasının desteğini kaybederek yıkılmasına neden olur. Bu yıkılma adet kanamasıyla birlikte olur ve doku kanamayla birlikte vajinadan vücut dışına atılır.Adet belirtileri ni takiben adet kanamasıyla birlikte yeni bir adet siklusu tekrar başlar.

  Adet sendromunun daha çok 30 lu yaşlarındaki kadınlarda tedaviyi gerektirdiğini ifade eden Aylin Aksoy Çoban, Özellikle 30-45 yaş arası kadınlar daha sık yakınıyor.

  Kadınlar doğurganlığa adım atmaya başladıkları andan itibaren, bir ay gibi kısa bir süre içinde ciddi fizyolojik ve fiziksel değişimler yaşıyor. İlk adet görme anından itibaren menopoza kadar geçen ortalama sürenin 30 yıl gibi olduğunu varsayarsak, her ay yaşanan bu değişimin ne denli ciddi olduğunu daha iyi anlamamız mümkün olabilir.