Adet bittikten sonra pembe akıntı

'Kadınların Dünyası' forumunda Yasemin tarafından 14 Mart 2014 tarihinde açılan konu


  1. Adet bittikten sonra pembe akıntı


    Adet döneminden sonra gelen pembe akıntıdan şikayet eden birçok kadın bulunmaktadır.Bu gibi durumlar abdeste ve namaza manimidir.Kadınlardaki vajinal akıntı adet döneminin bir parçasıdır. Akıntının görüntüsü ve anlamı adet döngüsünün her evresine ve zamanına göre değişkenlik gösterebilir.

    Bir kadından üç günden az ve yedi günden fazla gelen kan, hayız kanı değildir. Buna istihaze kanı denir. İstihaze adı verilen kan, diğer organlardan gelen kan gibidir. Hanefi mezhebine göre bu durumda kadının abdesti bozulur. Ancak onların dayandıkları delil sahih değildir. Bu sebeple sadece kanı yıkar ve namazını kılar. Bez bağlamışsa o bezdeki kan namazına mani olmaz.

    adet-sonrasi-.

    Adet döneminden sonra gelen kahverengi akıntı her zaman kritik bir durumun belirtisi veya endişe nedeni değildir. Tümüyle sağlıklı bir kadının adet dönemi sırasında, öncesinde ve sonrasında kahverengi akıntı yaşaması ihtimali vardır.Adet döneminden sonra gelen kahverengi ve pembemsi akıntı, derinlikli bir muayeneyi gerektiren, üreme sisteminin içeride herhangi bir parçasına gelen bir tür hasar belirtisi anlamına gelmekte olup rengi farklılaşmış kandır. Adet dönemi sonrası kahverengi akıntıya yol açabilecek bazı ciddi nedenler ise daha önceden bir tıbbi müdahale gerçekleştirilmediyse kendini açığa vuran sağlık sorunlarıdır.