Adet bittikten sonra leke gelmesi oruca engel mi

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 13 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Adet bittikten sonra leke gelmesi oruca engel olur mu?

  Adet dönemi biten kadından tekrar leke gelmesi durumunda bu lekelenme oruca mani olurmu özellikle ramazan orucunda bu durum bayanların kafasını çok kurcalıyor ve bu soru akıllara geliyor acaba böyle durumlarda ne yapılmalı adet sonrası leke gelmesi oruca mani olur mu?

  Bir kadından üç 3 günden az ve yedi 7 günden fazla gelen kan, hayız kanı değildir. Buna istihaze kanı denir. İstihaze adı verilen kan, diğer organlardan gelen kan gibidir. Hanefi mezhebine göre bu durumda kadının abdesti bozulmaktadır.Ancak onların dayandıkları delil sahih değildir. Bu sebeple sadece kanı yıkar ve namazını kılar. Bez bağlamışsa o bezdeki kan namazına mani olmaz.

  Hayız müddeti içinde gelen kan, tamamıyla kesilmedikçe, âdet son bulmuş olmaz. Bu kan siyah, kırmızı, yeşilimtırak veya sarı olabileceği gibi, bulanık, toprağımsı bir renkte de bulunabilir. Adetini bitirmiş bir kadından gelecek akıntı bembeyaz bir renkte bulunur. Mehmet Talu

  Bu akıntı on gün boyunca (en uzun adet müddeti) devam ederse adetiniz de devam ediyor demektir. Bu dönemde oruç tutulamaz. Arada akıntının kesilmesi tekrar başlaması hükmü değiştirmez. On günden sonra gelen akıntı ise özür haline girmektedir ve adet bitmiş kabul edilerek gusül alınır. Özür halinde olan bir hanım ise namaz kılıp, oruç tutabilir. Ancak her namaz vakti, tekrar abdest almak zorundadır.
   
Similar Threads: Adet bittikten
Forum Başlık Tarih
Kadınca Adet bittikten sonra gelen akıntı orucu bozar mı 25 Haziran 2015
Kadınca Adet bittikten sonra pembe akıntı 14 Mart 2014
Kadınca Adet bittikten sonra nasıl temizlenir 14 Mart 2014
Kadınca Adet bittikten sonra karın ağrısı 14 Mart 2014
Kadınca Adet bittikten sonra yıkanmadan ilişkiye girilirmi 13 Mart 2014