Adet bittikten sonra leke gelmesi guslü bozar mı

'Kadınların Dünyası' forumunda Yasemin tarafından 12 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Adet bittikten sonra leke gelmesi guslün bozulmasına neden olur mu?

  Adet halinin sona ermesi için kesilmesi esastır.10 günden fazla olan adet günleri özür sayılır. İki adet halinin arasında 15 gün geçmişse ondan sonra gelen kan hayız kanı olarak değerlendirilir. Kadınlar adet hallerine çok dikkat etmelidirler. Çünkü bu haller, onların birçok din görevleri ile ilgili oldupunun bilinmesi gerekmektedir.

  Kadınlar en az dokuz yaşlarında buluğ çağına erer ve adet görmeye başlarlar. Elli veya elli beş yaşlarında da Sinn-i İyas denilen adet görmeme devresine girerler. Bu yaştan daha önce adetten kesilen kadınlar da bulunmaktadır.İki adet arasındaki temizlik haline Tuhr temizlik hali denir. Bunun müddeti on beş günden az olamaz. Fakat bundan çok olabilir. Tuhr hali aylarca ve senelerce devam edebilir.
  Bir kadından üç günden az ve yedi günden fazla gelen kan, hayız kanı değildir.

  Buna istihaze kanı denir. İstihaze adı verilen kan, diğer organlardan gelen kan gibidir. Hanefi mezhebine göre bu durumda kadının abdesti bozulur. Ancak onların dayandıkları delil sahih değildir. Bu sebeple sadece kanı yıkar ve namazını kılar. Bez bağlamışsa o bezdeki kan namazına mani olmaz.

  Âdetin bitmesinden sonra gelen bulanıklığa itibar edilmez.