Adet bittikten sonra leke gelirse namaz kılınır mı

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 12 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Adet bittikten sonra leke gelirse namaz kılmak

  Kadınların adet döneminden sonra gelen leke namaz kılmasına manimidir.Bu gibi durumlarda ne yapmak gerekir.Adetten sonra gelen kan olmayan kahverengi akıntı tekrar gusül almayı gerektirir mi ?Hayız ve istihaze hakkında bigi verir misiniz, hayızın süresi ne kadardır? Adet günlerinde değişiklik olabilir mi?Gerek başlangıç ve bitiş yaşları gerekse asgari ve âzami süresi bakımından hayız, fizikî bünye, kalıtım, çevre ve iklim şartlarına bağlı olarak kadından kadına önemli değişiklikler gösterebilir. Bununla birlikte fakihler, birçok dinî ve hukukî hükmü yakından etkilediği için bu süreleri belirleme yönünde bazı tesbitlerde bulunmuşlardır.

  adet-sonrasi-gelen-kanama-.

  Adet kanamasının en az ve en çok süresi konusunda ileri sürülen rakamlar da böyle olup mükelleflere pratik bilgi ve çözüm vermeyi amaçlamaktadır.

  Bu rakamlar fakihlerin tecrübe birikimlerine göre verilmiş süreler olup bu konuda fiilî âdet görmenin başlaması ve sona ermesi esastır.Tıp ilminin önemli bir gelişme kaydettiği günümüzde kadının âdet çağı ve dönemiyle ilgili bilgiler konunun uzmanlarından öğrenilerek dinî hükümlerin buna dayandırılması gerekir.

  10 günden fazla olan adet günleri özür sayılır. İki adet halinin arasında 15 gün geçmişse ondan sonra gelen kan hayız kanı olarak değerlendirilir.

  Adet müddetinin en azı üç gündür (yetmiş iki saattir). En çoğu da on gün, iki yüz kırk saat... Bu iki zaman arasında görülecek kanlar, adet kanı sayılır. Bu zaman içinde devamlı olarak kanın gelmesi gerekmez, ara sıra kesilebilir. İki adet arasındaki temizlik haline Tuhr Temizlik hali denir. Bunun müddeti on beş günden az olamaz. Fakat bundan çok olabilir. Tuhr hali aylarca ve senelerce devam edebilir.
   
  Son düzenleme: 12 Mar 2014