Adet bittikten sonra akıntı

'Kadınların Dünyası' forumunda Yasemin tarafından 9 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Adet bittikten sonra akıntı
  Vajinal akıntı adet döneminin bir parçasıdır. Akıntının görüntüsü ve anlamı adet döngüsünün her evresine ve zamanına göre değişkenlik gösterebilir. Yumurtlama evresinden önce adet döngüsünün başında, mukus üretimi zirvededir, yumurtlama sonrasında ise yaklaşık yüzde 30 daha fazladır.

  Adet döneminden sonra gelen kahverengi akıntıdan şikayet eden birçok kadın vardır.Tümüyle sağlıklı bir kadının adet dönemi sırasında, öncesinde ve sonrasında kahverengi akıntı yaşaması ihtimali vardır.

  Adet dönemi sonrası kahverengi akıntı her zaman bir endişe nedeni değildir, çünkü geciken adet dönemi, adet dönemi sırasında ve sonrasında kahverengi, koyu kırmızı veya koyu kahverengi bir akıntıya da yol açabilir. Çoğu zaman adet dönemi sonrasında gelen kahverengi akıntı endometriyal (her adet dönemi sırasında adet kanamasını sağlayan rahim mukozasıdır) dokularla ilgilidir.

  Adet döneminden sonra gelen kahverengi akıntı, derinlikli bir muayeneyi gerektiren, üreme sisteminin içeride herhangi bir parçasına gelen bir tür hasar belirtisi anlamına gelmekte olup rengi farklılaşmış kandır. Adet dönemi sonrası kahverengi akıntıya yol açabilecek bazı ciddi nedenler ise daha önceden bir tıbbi müdahale gerçekleştirilmediyse kendini açığa vuran sağlık sorunlarıdır.

  Adet döneminden sonra sadece kahverengi akıntıyı gözlemleyerek sorunun kökünü bulamayabiliriz. Yine de burada yapılabilecek tek şey vajinal akıntının süresini takip etmektir. Daha önce de belirtildiği gibi eğer bu akıntı temizlenme sürecinden kaynaklanıyorsa o zaman belli bir zaman içinde durması gerekir.Eğer sebep ciddiyse o zaman kahverengi akıntıya kaşınma, vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı, cilt tahrişi, sık aralıklarla tuvalete çıkma, iştah kaybı, disfonksiyonel üterin kanama, vajina içinde yanma hissi, ruh hali dalgalanmaları ve depresyon gibi birçok başka belirti de eşlik edebilir.
   


Similar Threads: Adet bittikten
Forum Başlık Tarih
Kadınların Dünyası Adet bittikten sonra gelen akıntı orucu bozar mı 25 Haziran 2015
Kadınların Dünyası Adet bittikten sonra pembe akıntı 14 Mart 2014
Kadınların Dünyası Adet bittikten sonra nasıl temizlenir 14 Mart 2014
Kadınların Dünyası Adet bittikten sonra karın ağrısı 14 Mart 2014
Kadınların Dünyası Adet bittikten sonra leke gelmesi oruca engel mi 13 Mart 2014