Adet bittikten kaç gün sonra hamile kalınır

'Kadınların Dünyası' forumunda Yasemin tarafından 10 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Adet bittikten kaç gün sonra hamilelik olur?  Adetten kaç gün sonra hamile kalınır ne zaman hamilelik için en uygun zamandır ?

  Ortalama 31 günde adet olan bir kadın için takvim şöyledir. 3-12-(4)-12. 3, adet dönemidir(bu dönemde hamile kalınma riski sıfırdır. ondan sonraki 12 günde de hamile kalınmaz bu dönem yumurtanın oluşması dönemidir. 12 den sonraki hamile kalınma riski en fazla dönemdir. Bu dönemde yumurta kapsül içinde yumurtalıktan rahme doğru yol alır çünkü, olası bir cinsel ilişkide erkek spermi kadın yumurtasıyla birlikte rahme düşer ve döllenir.

  Yumurtlama döngüsü 28 günde bir olan kadınlar için azalım öncelikle. Sevgili hanımlar adetinizin başladığı güne 14 gün ekleyerek olası 5 gün içinde hamile kalma riskinizi fazlalaştırabilirsiniz.Bu durumu şu örnekle daha iyi anlatacağımızı düşünüyoruz.

  Ayın birinde adetinizin ilk günü ise

  1+14 = 15. gün 16. gün 17. gün 18. gün … 20. güne kadar olası yumurtlama döneminiz olduğu için bu tarihlerde gün aşırı birliktelik tavsiye ediyoruz.

  Adetin hemen bitiminden sonraki üç gün içinde hamile kalma riskiniz düşük olsa bile, spermlerin 3-7 gün yaşadığı da göz önünde bulundurulacak olur ise, yinede hamile kalma riski vardır.