Adet Bittikten Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Adet Bittikten Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

  [​IMG]
  Sağlıklı her kadının en büyük hayalidir çocuk sahibi olmak. Eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa bütün kadınlar bir gün bu duyguyu yaşar.

  Hamile kalma oranı belirli bir dönemde artmaktadır. Bu dönem iki adet dönemi arasındaki tek bir gün olan yumurtlama günüdür. Yumurtlama gününde korunmasız ilişkiye girilmesi durumunda kadın kolaylıkla hamile kalabilir. Bu tarihin doğru ayarlanması oldukça önemlidir. Bunun için bir kaç farklı yöntem bulunmaktadır. Takvim hesabı yöntemi ile adetin başladığı günden itibaren saymaya başlar ve 16. gün ilişkiye girerse muhtemelen yumurtlama gününü yakalamış olacaktır. Eğer tam olarak günü hesaplayamıyor iseniz o zaman her sabah ateş ölçer derece ile kadın ateşini ölçer en yüksek olduğu günü yumurtlama günü olarak belirler. O gece kadının hamile kalma oranı yüksektir.

  Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtlama döneminde olması şarttır. Bunun dışında hamile kalma ihtimali yoktur. Ancak ender olarak bazı kadınlarda ayda iki kez yumurtlama görülebilir. Adetten hemen önce ve hemen sonra yumurtlama yaşanamayacağını düşünen çiftler bu dönemde ilişkiye girmekte ancak ender bir durum olduğunu söylediğimiz ikinci yumurtlama gününe denk gelebilmektedirler. Bu gibi durumlarda istenmeyen bir hamilelik söz konusu olabilmektedir.

  Normal şartlarda iki adet dönemi arasında yumurtlama yaşayan kadın düşük bir ihtimalle de olsa ikinci bir yumurtlama günü yaşayabilmektedir. Adet bittikten sonra hamile kalınamayacağını düşünen kadın yukarıda anlattığımız sebeplerden dolayı (yani nadir görülen ikinci yumurtlama günü) adet döneminden önce ya da sonra hamile kalabilmektedir. Yani bu durum imkansız değil sadece düşük bir ihtimaldir.

  Bebek sahibi olmak istemeyen çiftlerin geri çekilme, takvim yöntemi gibi yöntemler yerine prezervatif, rahim içi araç ya da doğum kontrol hapı gibi yöntemleri tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Bir kadının oldukça ufak bir ihtimal de olsa adet dönemi sırasında ya da hemen sonrasında hamile kalma ihtimali bulunmaktadır.