Adele kimdir?

'Biyografi' forumunda eftelya tarafından 16 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. İngiliz Şarkıcı Adele kimdir

  Tam adı Adele Laurie Blue Adkins olan Adele 5 Mayıs 1988 yılında doğdu.Adele İngiliz şarkıcı ve söz yazarıdır.AdEle BRIT Ödülleri Eleştirmenlerin Seçimini ilk alan kişidir.
  2009 Grammy Ödüllerinde Adele En İyi Yeni Şarkıcı ve En İyi Kadın Pop Vokal Performans dallarında ödül kazandı.

  Adele, MySpace'e gönderdiği üç demo şarkıyla XL Recordings'in dikkatini çekti ve sonradan şirketle anlaştı. 19 adlı albümünün çıkışıyla Adele hem ticari hem eleştirel bir takdir elde etti.
  Albüm Birleşik Krallık'ta (BK) bir numaradan giriş yaptı ve dört defa platin kazandı.

  Adele hayat hikayesi

  Adele Laurie Blue Adkins, 5 Mayıs 1988 yılında bekar bir genç annenin kızı olarak Tottenham, Londra, İngiltere'de doğdu.4 yaşındayken şarkı söylemeye başladı ve seslerle saplantılı hâle geldiği iddia edilmektedir.Adele, müziğe sevgi ve tutku ile bağlanması konusunda Spice Girls'ün büyük bir etkisinin olduğunu açıklamıştır. Adele, ayrıca Spice Girls'ü genç bir kızken akşam partilerinde taklit etti. Şarkıcı Gabrielle gibi görünebilmek için annesi, pullarla bir göz maskesi yaptı ki Adele, bunun utandırıcı olduğunu dile getirdi.

  On bir yaşındayken Adele ve bir mobilya üreticisi ve yetişkin öğrenme etkinlikleri organizatörü olan annesi,[28] West Norwood, Güney Londra'ya taşındı. West Norwood, Adele'in on altı yaşındayken yazdığı ve ilk kaydı olan "Hometown Glory"nin konusuydu. Güney Londra'ya taşındıktan sonra Aaliyah, Destiny's Child ve Mary J Blige gibi şarkıcılar ve R&B ile ilgilenmeye başladı.

  [​IMG]

  Adele ABD'deki kariyeri, izleyici rekoru kıran 2008 yılının sonlarındaki Saturday Night Live bölümü ile yükseldi. Adele, 21 adlı ikinci stüdyo albümünü Birleşik Krallık'ta 24 Ocak 2011 yılında ABD'de ise 22 Şubat tarihinde yayınladı. Abüm ticari ve eleştirel bir başarı sağladı, Birleşik Krallık'ta ilk haftasında 208.000 kopya sattı ve on altı hafta listenin tepesinde kalacağı UK Albums Chart'a bir numaradan giriş yaptı. Albüm, ABD'de Billboard 200 listesine bir numaradan giriş yaptı ve ilk haftasında 352.000 kopya sattı.Albüm, ABD ve on yedi Avrupa ülkesinde bir numaraya yerleşti.

  2011 BRIT Ödülleri performansından sonra albümde yer alan "Someone Like You" parçası Birleşik Krallık'ta bir numara olurken albüm de bir numarada kaldı.
  Birleşik Krallık'ta art arda on bir hafta bir numarada kalarak 1990 yılındaki en iyiler toplama albümü The Immaculate Collection ile listede dokuz hafta kalan Madonna'yı geçerek Birleşik Krallık Albüm Listeleri'nde en uzun süre kalan kadın solo sanatçısı oldu.Albüm, ABD'de Billboard 200 listesinde dokuz hafta zirvede kaldı..Albüm ayrıca Birleşik Krallık'ın en çok indirileni olarak rekor kırdı.