Adana Hakkında Kısa Bilgi

'Türkiyem' forumunda Aderito tarafından 18 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Adana Hakkında Kısaca bilgi

  Adana Akdeniz Bölgesi'nin en önemli şehri. Aynı zamanda Türkiyenin dördüncü büyük şehri. Adana ili 13 ilçe, 9 bucak ve 547 köyden meydana gelir. Şehir, Çukurova Deltası'ndan kuzeydeki dağlara doğru hafif bir eğimle yükselen alüvyal dolgu taraçalardan biri üzerinde, denizden yaklaşık 40 kilometre içeride kurulmuştur.

  Adana Akdeniz Bölgesi'nin en önemli şehri. Aynı zamanda Türkiye'nin dördüncü büyük şehri. Adana ili 13 ilçe, 9 bucak ve 547 köyden meydana gelir. Şehir, Çukurova Deltası'ndan kuzeydeki dağlara doğru hafif bir eğimle yükselen alüvyal dolgu taraçalardan biri üzerinde, denizden yaklaşık 40 kilometre içeride kurulmuştur.

  Adana Nüfus ve Toplum
  Adana - DİE, 2007 yılı nüfus sayımına göre - 2.300.000 nüfusa sahiptir. Nüfus artış hızı bakımından Türkiye'de üçüncü sıradadır.

  Adana nın Coğrafyası
  Adananın bulunduğu Çukurova Deltası, Akdeniz kıyılarından kuzeyde Toros Dağları'nın yüksek tepelerine uzanır. Yeryüzü şekilleri bakımından iki farklı bölümden oluşur. Güneyde il alanının yaklaşık %27'sini kaplayan alçak, sıcak ve verimli ovalar bulunur. Bunların başlıcaları, Seyhan, Ceyhan ve Tarsus ırmaklarının yüzyıllardan beri sürüklediği alüvyonlarla oluşan Çukurova Deltası ve Ceyhan Irmağı'nın açtığı boğaz ile Ceyhan Ovası'dır. İlin kuzeyi tepelikler, yaylalar ve büyük bir bölümü dağlarla kaplı engebeli bir bölgedir.
  Adana - DİE, 2007 yılı nüfus sayımına göre - 2.300.000 nüfusa sahiptir. Nüfus artış hızı bakımından Türkiye'de üçüncü sıradadır.