adam lambert hayatı,adam lambert biyografi

'Biyografi' forumunda Büsra tarafından 11 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. adam lambert hayatı
  adam lambert biyografi
  adam lambert kimdir

  [​IMG]

  Adam Mitchel Lambert (29 Ocak 1982 doğumlu),Kaliforniya eyaletindeki San Diegolu bir Amerikan şarkıcı,söz yazarı ve aktördür.

  Mayıs 2009da,american idol yarışmasının sekizinci sezonunu ikinci yarışmacı olarak bitirdi.Adam,Amerikada büyük bir müzik şirketinde ilk gay pop sanatçısı olarak kariyerini başlattı.
  Lambert ilk solo albümü For Your Entertainmenti 23 Kasım 2009da via RCA Records/19 Recordings şirketi aracılığla yayınladı.Albüm ilk haftasında Amerikada 198,000 kopya satarak 12 Aralık 2009 tarihli Billboard 200 listesine 3 numaradan giriş yaptı.

  Kariyeri

  Adam on yaşından beri sahne aktörlüğü yapıyor.San Diegonun Lyceum Tiyatrosunun bir eseri olan Youre a Good Man,Charlie Brown da Linus rolünü oynadı.On iki yaşlarındayken,Fiddler On the Roofun bir oyununda rol aldı ve genç yaşta oyunculuğuna Hello, Dolly!, Chess, Camelot, The Music Man, Grease ve Kaptan Hooku oynadığı Peter Pande dahil çeşitli filmlerle devam etti.19 yaşında,hafif opera olan Orange Country CAi sahnelemek için Amerikaya dönmeden önce on aylığına Anita Mann Prodüksiyon ile tura çıkmak için Amerikadan ayrıldı.

  Daha sonra,Van Kilmerla birlikte The Ten Commandments: The Musicalde Joshua rolünü almadan önce,Hairın Avrupa versiyonunda ve Amerika tiyatrosu eseri Brigadoon ve 110 In The Shadede rol aldı.
  Lambert oyundaki oyuncular arasında olumlu eleştiri alanlardan biriydi. Oyunculuk yaparken,Lambertın hemen Steve Sidelnyk, Tommy Victor and Monte Pittman ile The Citizen Vein isimli rock grubunun solisti olarak ışığı parladı.Daha sonra Broadway prodüksiyon şirketinin bir turunda Fiyaro rolünde yardımcı oyunculuk yaptı ve Wicked müzikalinin Los Angeles ayağında rol aldı.2004ten beri Pussycat Dolls grubunun eski üyesi Carmit Bachar tarafından tasarlanan Upright Cabaret and the Zodiac Showda düzenli olarak rol aldı.

  American Idol

  20 Mayıs 2009da Adam sekizinci sezonun ikincisi olduğu duyuruldu. Lambert,final akşamı rock grubu KISS ile «Beth», «Detroit Rock City», ve «Rock and Roll All Nite» şarkılarından bölümler söyledi.

  Sonuçlar açıklanmadan önce Queen grubunun gitaristi Brian May ve davulcusu Roger Taylorla birlikte efsane şarkı We Are The Championsı söyledi.

  Kazanmasının ardırdan,Kris Allen birinciliği Lambertın kazanması gerektiğini söyledi.Buna ek olarak Yarışmanın en kalıcı yarışmacısı oldu,tanıştığım en yetenekli sanatçılardan bir tanesi. dedi.

  American Idol Sonrası

  Billboardın Mayıs 2009 sayısında Adamın Kasım 2009da albüm yayınlayacağı kabul edilmişti.Larry King Livee Kris Allen,jüri Paula Abdul ve diğer on yarışmacıyla birlikte katıldı ve bu programda albümünün rock,pop,elektro ve dans öğelerinin karışımı olmasını istediğini belirtti.

  Adam For Your Entertainment albümü için Greg Wells, Ryan Tedder, Max Martin, Sam Sparro, RedOne, Dr. Luke ve Linda Perry gibi prodüktörlerle çalıştı.Aimee Mayo,Ryan Tedder,Chris Lindey,Ferras ve Lady Gaga gibi isimler albümde bir ya da daha fazla şarkı sözüyle katkıda bulundu.

  20 Ekim 2009da vizyona giren felaket konulu film 2012nin film müziği olarak [​IMG]Time For Miraclesı kaydetti. Şarkıyı Queen gitaristi Brian May duyduğunda tamamen etkilendiğini söyledi.
  American Idoldan beri Lambert iki ödül kazandı: Genç Hollywood Yılın Artisti ve Teen Choice Reality Yıldızı ödülü. Lambert,on finalistle beraber,Amerikada 50 şehir ve Kanadanın dahil olduğu American Idols LIVE! Tour 2009da yer aldı.

  Kasımda Amerikan Müzik Ödüllerinde [​IMG]For Your Entertainment şarkısını söyledi. Performans sırasında Adam,erkek piyanisti öptü,başka bir tanesinin kafasını kalçasına sürttü ve bir diğerinin apış arasını avuçladı.

  Rolling Stone röportajında bu performans hakkında Adam şöyle diyor: Kadın sanatçılar bunu yıllardır yapıyor,seksilik hakkındaki yargıları zorluyorlar,ve bir erkek yaptığı zaman yaygara koparıyorlar.2009dayız,zaman risk alma zamanı,insanlar gözlerini açmalı ve eğer bu onları kırıyorsa,açıkçası ben onlar için değilim.

  Performansına karşılık olarak,Aile Televizyon Konsolu,izleyicileri FCCe şikayet etmeleri için uyardı.ABC performanstan şikayet eden 1500 kişiden telefon aldı ve ertesi sabah Good Morning Americadaki performansı iptal edildi .

  CBS aynı gün New Yorkdaki The Early Showa katılması için Adamı davet etti.

  Alıntı..