adam lambert hayatı,adam lambert biyografi

'Biyografi' forumunda Büsra tarafından 11 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. adam lambert hayatı
  adam lambert biyografi
  adam lambert kimdir

  [​IMG]

  Adam Mitchel Lambert (29 Ocak 1982 doğumlu),Kaliforniya eyaletindeki San Diego’lu bir Amerikan şarkıcı,söz yazarı ve aktördür.

  Mayıs 2009’da,american idol yarışmasının sekizinci sezonunu ikinci yarışmacı olarak bitirdi.Adam,Amerika’da büyük bir müzik şirketinde ilk gay pop sanatçısı olarak kariyerini başlattı.
  Lambert ilk solo albümü For Your Entertainment’i 23 Kasım 2009’da via RCA Records/19 Recordings şirketi aracılığla yayınladı.Albüm ilk haftasında Amerika’da 198,000 kopya satarak 12 Aralık 2009 tarihli Billboard 200 listesine 3 numaradan giriş yaptı.

  Kariyeri

  Adam on yaşından beri sahne aktörlüğü yapıyor.San Diego’nun Lyceum Tiyatrosu’nun bir eseri olan ‘You’re a Good Man,Charlie Brown’ da Linus rolünü oynadı.On iki yaşlarındayken,Fiddler On the Roof’un bir oyununda rol aldı ve genç yaşta oyunculuğuna Hello, Dolly!, Chess, Camelot, The Music Man, Grease ve Kaptan Hook’u oynadığı Peter Pan’de dahil çeşitli filmlerle devam etti.19 yaşında,hafif opera olan Orange Country CA’i sahnelemek için Amerika’ya dönmeden önce on aylığına Anita Mann Prodüksiyon ile tura çıkmak için Amerika’dan ayrıldı.

  Daha sonra,Van Kilmer’la birlikte The Ten Commandments: The Musical’de Joshua rolünü almadan önce,Hair’ın Avrupa versiyonunda ve Amerika tiyatrosu eseri Brigadoon ve 110 In The Shade’de rol aldı.
  Lambert oyundaki oyuncular arasında olumlu eleştiri alanlardan biriydi. Oyunculuk yaparken,Lambert’ın hemen Steve Sidelnyk, Tommy Victor and Monte Pittman ile The Citizen Vein isimli rock grubunun solisti olarak ışığı parladı.Daha sonra Broadway prodüksiyon şirketinin bir turunda Fiyaro rolünde yardımcı oyunculuk yaptı ve Wicked müzikalinin Los Angeles ayağında rol aldı.2004’ten beri Pussycat Dolls grubunun eski üyesi Carmit Bachar tarafından tasarlanan Upright Cabaret and the Zodiac Show’da düzenli olarak rol aldı.

  American Idol

  20 Mayıs 2009’da Adam sekizinci sezonun ikincisi olduğu duyuruldu. Lambert,final akşamı rock grubu KISS ile «Beth», «Detroit Rock City», ve «Rock and Roll All Nite» şarkılarından bölümler söyledi.

  Sonuçlar açıklanmadan önce Queen grubunun gitaristi Brian May ve davulcusu Roger Taylor’la birlikte efsane şarkı We Are The Champions’ı söyledi.

  Kazanmasının ardırdan,Kris Allen birinciliği Lambert’ın kazanması gerektiğini söyledi.Buna ek olarak ‘’Yarışmanın en kalıcı yarışmacısı oldu,tanıştığım en yetenekli sanatçılardan bir tanesi.’’ dedi.

  American Idol Sonrası

  Billboard’ın Mayıs 2009 sayısında Adam’ın Kasım 2009’da albüm yayınlayacağı kabul edilmişti.Larry King Live’e Kris Allen,jüri Paula Abdul ve diğer on yarışmacıyla birlikte katıldı ve bu programda albümünün rock,pop,elektro ve dans öğelerinin karışımı olmasını istediğini belirtti.

  Adam For Your Entertainment albümü için Greg Wells, Ryan Tedder, Max Martin, Sam Sparro, RedOne, Dr. Luke ve Linda Perry gibi prodüktörlerle çalıştı.Aimee Mayo,Ryan Tedder,Chris Lindey,Ferras ve Lady Gaga gibi isimler albümde bir ya da daha fazla şarkı sözüyle katkıda bulundu.

  20 Ekim 2009’da vizyona giren felaket konulu film 2012’nin film müziği olarak [​IMG]Time For Miracles’ı kaydetti. Şarkıyı Queen gitaristi Brian May duyduğunda tamamen etkilendiğini söyledi.
  American Idol’dan beri Lambert iki ödül kazandı: Genç Hollywood Yılın Artisti ve Teen Choice Reality Yıldızı ödülü. Lambert,on finalistle beraber,Amerika’da 50 şehir ve Kanada’nın dahil olduğu American Idols LIVE! Tour 2009’da yer aldı.

  Kasım’da Amerikan Müzik Ödülleri’nde [​IMG]For Your Entertainment şarkısını söyledi. Performans sırasında Adam,erkek piyanisti öptü,başka bir tanesinin kafasını kalçasına sürttü ve bir diğerinin apış arasını avuçladı.

  Rolling Stone röportajında bu performans hakkında Adam şöyle diyor: ‘’Kadın sanatçılar bunu yıllardır yapıyor,seksilik hakkındaki yargıları zorluyorlar,ve bir erkek yaptığı zaman yaygara koparıyorlar.2009’dayız,zaman risk alma zamanı,insanlar gözlerini açmalı ve eğer bu onları kırıyorsa,açıkçası ben onlar için değilim.’‘

  Performansına karşılık olarak,Aile Televizyon Konsolu,izleyicileri FCC’e şikayet etmeleri için uyardı.ABC performanstan şikayet eden 1500 kişiden telefon aldı ve ertesi sabah Good Morning America’daki performansı iptal edildi .

  CBS aynı gün New York’daki The Early Show’a katılması için Adam’ı davet etti.

  Alıntı..
   


Yükleniyor...