Adalet Ağaoğlu İlk Eseri

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 22 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Adalet Ağaoğlu İlk Eseri Nedir


  Adalet Ağaoğlu İlk Eseri Hakkında Bilgi


  Adalet Ağaoğlu'nun edebiyata ilgisi lise yaşamında şiirlerle başladı, kısa bir süre sonra oyun yazarlığına yöneldi. İlk defa 1946'da Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri yayımlayarak yazarlığa başladı. 1948-50 arasında Kaynak Dergisi'nde şiirleri yayımlandı. İlk romanı "Ölmeye Yatmak" 1973'te basıldı.

  [​IMG]

  Yazarın ilk eseri 1973te yayımlanan Ölmeye Yatmak, adlı romandır.

  Roman, Ayselin bir otel odasında “Ölmeye Yatma(k)sıyla başlar. Aysel aynı zamanda yazar-anlatıcıdır. Aysel, ilkolul günlerini ve okuldaki bir müsamereyi hatırlar. Cumhuriyetin ilk yılları ve modernleşme çalışmaları. Köyden çıkıp Ankaraya okumaya gelen öğrenciler: Ali(meslek lisesinde okur, bir otelde çalışır-yatar kalkar, solcu çevreye girer, radyoda çalışmaya başlar, Aysele tutkundur, ama bunu dillendiremez..)), Aysel(kadının bireyselmeşini mi simgeler, aydın-kadın bocalaması, Aydın(kaymakamın oğlu, Aysele tutkun, modern düşünceli), İlhan(Ayselin kardeşi, ülkücü), Romanda, günlük(Aydının) ve mektup türünden faydalanmıştır, yazar. Dündar Öğretmen(iyi niyetli, cumhuriyet öğretmeni..)

  Yazar bir döneme ışık tutmaya çalışmış, dönemin siyasi sosyal olaylarına, gazete haberlerine yer vermiş romanında. Bu, romanın gerçekliğini arttırırken, edebi değerini sarsıyor sanki. Dar zamanda anlatılan olaylar Bir dönemin atılımı ve tarjedisi, sembolik kahramlalar üzerinden verilmiş. İlhan(ülkücü), Ali(solcu) vb