Ad Kavmi Kimdir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Sitem tarafından 19 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ad Kavmi,Ad Kavmi hakkında,Ad Kavmi nedir ,ad kavmi ne zaman?,


  Ad Kavmi Kimdir?

  Ad Kavmi veya kısaca Ād islam dininin kutsal kitabı Kur'an'da geçen eski bir Arap kabilesi. Tarihsel anlamda bir paraleli bilinmemektedir, herhangi belirli bir millet ile kesin bir biçimde ilişkilendirilmemiştir. Kur'an'da kendilerine Hud'un peygamber (yani Allah'ın elçisi) olarak gönderildiğinden bahsedilir. Ad kavminin yaşadığı yer Ahkaf olarak bilinir. Ad kavmi, yüksek binalar inşa eden ve her yüksek konuma anıtlar diken ve bu yaptıkları işin kendilerini ölümsüz kılacağını zanneden bir kavim olarak bahsedilir. Kur'an'a göre yaratılmış en güzel şehir Ad kavminin yaptığı İrem şehridir. İrem şehri için "sahte cennet" tabiri de kullanılır.

  Bazı müfessirler, Yemen ile Umman arasındaki geniş bir beldenin, bu isimle anıldığını kaydederler.

  Kur'an'da:

  “Âd (kavmi)ne gelince: Onlar yeryüzünde haksız yere büyüklük tasladılar ve “Kuvvetçe bizden daha güçlü kimmiş!..” dediler. Onlar kendilerini yaratan Allah’ı -ki o, bunlardan pek kuvvetlidir- hiç düşünmediler mi? Onlar bizim mucizelerimizi bilerek inkâr ediyorlardı” şeklinde geçmektedir.

  Hadramevt denilen yemenin doğusunda ahkaf diye anılan bir yerdedir. bu kesindir. Bu yerin haritada gösterimi ise Batlamyus'un dünya haritasında gösterilmektedir..
   
Yükleniyor...