Acil durumda doğum nasıl yaptırılır?

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 4 Mart 2014 tarihinde açılan konu 1. Acil durumda doğum nasıl yaptırılır?  Aniden bir doğumla karşılaştığınızda ne yapılmaıs gerektiğini biraz olsun bilmeniz gerkemektedir.Bu gibi durumlarda eskiden çok daha fazla karşılaşılırmış aslında günümüzde bu çok zor bir ihtimal her an her yerde doktora ulaşma imkanımız var çok şükür.

  Yinede çok merak edilen doğum nasıl yaptırılmalı konuyla ilgili size bir yazı derleidk aşağıdaki yazıda doğum hakkında merak ettikleriniiz öğrenebilirsiniz.

  Doğum nasıl yaptırılır?

  Öncelikle sakin olun, ortalığı telaşa vermeyin. Derhal bir battaniye veya genişçe bir örtü bulun Anneyi sırt üstü bulduğunuz battaniye veya örtünün üzerine yatırın Başının altına yastık yapınız.

  Yastık yoksa ceketinizi katlayarak koyabilirsiniz. Doğacak Bebek için yatak hazırlayınız bu mümkün değilse kundak görevi görecek temiz bezler bulunuz.

  Anneyi sıcak tutmak için üzerini örtünüz. Ve sık sık sakinleştiriniz çünkü bu durumda en çok endişelenenlerden biri annedir. Anneye ıkınmasını söyleyiniz.

  Bu arada sıcak su temin etmeye çalışınız. Sıcak su ile önce ellerinizi yıkayınız. Bebeğin doğması için herhangi bir müdahale gerekmez Bebek kendiliğinden çıkacaktır.

  Bebeği kafasından veya bacaklarından çekmek çok yanlıştır. bebek doğunca kordonunun dolaşmış bebeğin boğazına dolaşmış olup olmadığına bakınız.

  Dolamışsa telaş yapmadan gevşeterek boyundan çıkarınız. Bebeği ayak bileklerinden tutarak kaldırınız. Diğer elinizle bebeğin başını alnından tutup hafifçe geriye doğru itiniz. Böylece bebeğin ağız ve boğazına kaçmış muhtemel sıvıyı dışarı çıkarmış olursunuz. bebek ağlamaya başlayınca sıra kordon kesmeye gelmiştir.

  Temiz makas veya bıçakla bebeğin göbeğinden 5-8 cm uzaktan kordonu şerit şeklindeki temiz bir bezle sıkıca bağlayınız. ( temiz bir iç çamaşırını keserek bağlama amaçlı kullanabilirsiniz.) Göbek kordonunu iki düğümün ortasından kesiniz. Bebeği annenin yanına yatırınız. Bebeğin göbek kordonunu biz sargı beziyle örtüp fazlı sıkı olmayacak şekilde gövdeye tutturunuz. Bebeğin doğumundan bir iki dakika sonra “plasenta adı verilen parça gelecektir. Bu parçanın gelmesini bekleyiniz. Bu sırada kordonu çekmeye çalışmayınız. Plasenta düştükten sonra bunu temiz bir beze sarıp bekleyiniz.Çünkü hastanede “Plasenta tetkik edilerek bebekte ve annede bir hastalık olup olmadığına bakılır.

  Bütün bu işlerden sonra annenin rahim çevresini sıcak suyla temizleyiniz ve sonra kurulayınız. Annenin göbek altına elle yavaş bastırınız. Böylece annenin rahimi kasılarak eski halini alacaktır.

  Çünkü rahim kasılıp küçülmediği takdirde doğum sonrası kanama görülebilir. Bunun önüne geçmek için armut büyüklüğünde sert bir cisim hissedilene kadar göbek altına hafif masaj yapılır. Artık görev tamamdır.