Acil Durum Dolabında Neler Olur

'Sağlık Rehberi' forumunda Elfida tarafından 1 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Acil durum dolabında bulunması gerekenler
  Acil Durum dolabında bulunacak araç gereçler

  En başta ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ve öksürük, nezle ve boğaz ağrısına karşı ilaçlar. Ateş ve ağrılara karşı "çok amaçlı“ ilaçlar, suda çözülen aspirin, iboprufen gibi ilaçlar ve paracetamol. Öksürük şurubu ve tabletleri, tuz içeren pastiller, dekonjestan burun spreyleri ve nazal spreyler, boğaz ağrısına karşı gargara, merhem ve inhalasyonlar solunum yolunu yeniden açar. Sindirim sistemi şikayetlerine karşı kullanılan ilaçlar da aynı derecede önemlidir.

  Hem kabızlık hem de ishal ilaçları da ecza dolabında bulunmalıdır. Yağlı, tatlı ya da ağır bir yemekten onra birçok kişi şişkinlik, mide bulantısı, mide yanması ve gazdan şikayetçidir. Bu şikayetlere karşı antasit ve antiemetik, antikonvülzaniler ilaçlar ve sindirimi kolaylastırıcı bitkisel preperatlar ( örneğin enginar, silybum) yardımcı olur.

  Spor yaparken ya da evde kazalar kolaylıkla ortaya çıkabilir. Çürükler, burkulma ve incinmelere karşı ecza dolabındaki spor kremi veya bir jel (örneğin arnika ve karakafes gibi bitkisel maddeler) yararlı olabilir. Yanık ve yara kremleri de yararlıdır. Dış dünyayla iletişim kuran bir organ olan deri hassas bir organdır: iltihaplanmalar, egzama, kaşınan sivilceler ve herpes, çatlama ve tahriş, ama aynı zamanda yaz aylarında güneş yanığı ve böcek sokmaları deriyi tehdit eder. Bu rahatsızlıklarda kaşıntı giderici kremler acil durumlarda faydalıdır.

  Örneğin yaraların iyileşmesi için çinko merhem, kaşıntılara karşı hidrokortizon merhem yada deri tahrişleri, yaralanmaları ve iltihaplanmalarına karşı hamamelis uygulamaları yararlıdır. Böcek ısırmalarına karşı antihistaminika ya da lokal anestezi içeren kremler ve jeller en uygundur.

  Antihistaminikler histamin salınımını önler ve kaşıntıyı Lokal uyuşturucular ağrı hissini ve kaşıntıyı baskılar. Güneş losyonu, havuz sezonunda standart olarak bulundurulmalıdır. Buna rağmen güneş yanığı olanlar, ayrıca After-Sun-Lotion, soğutucu jel (örneğin Aloe vera içeren) ya da hidrokortizon merhemi kullanmalıdır.

  Evde meydana gelen kanlı yaralanmalarda bandaja ihtiyaç ortaya çıkacaktır. Evde en azından yara bandı ve yara kapatıcı sprey bulunmalıdır. Ecza dolabında steril pansuman bandajları, yanık bandajları, pamuk, sargı bezi, çengelli iğne, cımbız ve makas bulundurmak tavsiye edilir. Bir yara dezenfektanının bulundurulması da şiddetle tavsiye edilir.