Açık Öğretim Lisesi acık lise kayıt nasıl yapılır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda By RiZeLi tarafından 9 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Açık Öğretim Lisesi acık lise kayıt nasıl yapılır


  AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE YENİ KAYIT NASIL YAPILIR?

  Aşağıdaki şartları taşıyan vatandaşlarımız, Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptırabilirler. Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt işlemleri tüm genel liseler ve Milli Eğitim Müdürlüklerince görevlendirilen Anadolu Liselerince yapılmaktadır. Yeni kayıt için gerekli olan evrakları tamamlayanlar ilan edilen yeni kayıt tarihleri arasında bölgelerinde bulunan en yakın irtibat bürosuna başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler.

  Yeni Kayıt tarihleri her eğitim öğretim yılı başlamadan Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen iş takviminde yayınlanır. Açık Öğretim Lisesi iş takvimi internet adresinde yayınlanır.

  AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KİMLER KAYIT YAPTIRABİLİR?

  # a) Açık Öğretim Lisesinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Her yaşta başvurmak mümkündür.
  # b) İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar.
  # c) Bakanlığımıza bağlı veya diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim düzeyindeki genel lise ve Meslek Liselerinden ayrılanlar.
  # d) Astsubay hazırlama okulları, anadolu öğretmen liseleri, sağlık meslek liseleri, anadolu güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, sosyal bilimler liseleri, askeri liseler, anadolu lisesi türü okulların fen liseleri alanı programı uygulayan liselerden ayrılanlar, resmî ve özel anadolu liseleri, yabancı dil ağırlıklı liseler, sağlık meslek liseleri ve fen liselerinden ayrılanlar.
  # e) Açık Öğretim Lisesine kayıtlı ancak öğrencilik durumu Silik olanlar veya Açık Öğretim Lisesinden tasdikname alanlar.
  # f) Meslekî Açık Öğretim Lisesinden ayrılanlar.
  # g) Yurt dışında öğrenim görmüş olanların öğrenim düzeylerini gösteren denklik belgeleri, yukarıdaki şartlardan birisini taşıyanlar, (Denklik belgesi ile Açık Öğretim lisesine kayıt için başvuran öğrencilerin denklik belgesinde belirtilen düzeylere göre, ilköğretim okulu mezunu veya lise ara sınıf öğrencisi olarak kaydı yapılır. Lise ara sınıf seviyesindeki öğrencilerin denklik belgesinde; toplam dönemi, toplam kredisi ve alanlara göre kredisi ile döneminin belirtilmiş olması gerekmektedir) .