Açık Kaynak Avcıları

'Teknik Yardım' forumunda cCasT tarafından 7 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Açık Kaynak Avcıları
  Açık Kaynak Avcıları Nedir?


  [​IMG]

  OpenLogic isimli bir istatistik firmasının yapmış olduğu araştırmaya göre bir çok yazılım firması ürünlerini açık kaynak yazılım kullanarak pazarladığını ortaya çıkardı.

  Araştırma verilerine göre, firmaların yaklaşık %65inden fazlası bu yaptıklarının bilincinde bile değil. Firmaların yalnızca %22′si ürünlerinde yararlandıkları yazılımların gerçekten çalışanları tarafından yazılıp yazılmadığını belirleyen programlar kullanmakta. Fakat kontrol edilmeyen tasarımlarda, açık kaynak kodlarını izin almadan projenin bir parçası olarak kullananlar çoğunlukta.

  Araştırmaya göre firmaların %70′i açık kaynak yazılımlarla ilgili lisans gereksinimlerinden kaba taslak farkında olduklarını, %22′si kısmen farkında olduklarını, kalan %8′i ise lisans hakkında Bir şey bilmediklerini ifade etti.

  Açık kaynak yazılım ile ilgili lisansların yerine getirilmemesi demek, bu kodları yaratan insanların gelişimi için harcadıkları zamanın ve eforun üzerinden şirketlerin para kazanması demek. Fakat bu yanlışın düzeltilmesiyle ilgili çalışmalar henüz yok.