Açık Hava Tiyatrosu Nedir

'Medya Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 1 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Açık Hava Tiyatrosu Ne Demek


  Açık Hava Tiyatrosu Hakkında bilgi

  Açık hava Tiyatrosu Yazın veya iklimi elverişli yerlerde sürekli olarak çalışan, üstü açık, yanları kapalı tiyatro ya denir..

  Açık havada oyunların oynandığı tiyatro yerleri

  -Geniş Anlamda, Açıkhava Tiyatrosu, oyun yeri ile izleyici yerinin yerleşik bir tiyatro yapısı içinde bütünleşmediği; doğal alanlar ile açık alanlarda gerçekleştirilen, doğanın dramaturjik bir etken olarak yer aldığı tiyatrodur. Bu anlamda, Açıkhava Tiyatrosu, açıkdoğa tiyatrosudur.

  Günümüzde, kapalı tiyatro yapıları dışında gerçekleştirilen törensi tiyatro etkinlikleri (örneğin, Living Theatre, P. Brook, E. Barba, vb. sokak tiyatrosu (A. Boal), Açıkhava Tiyatrosunun başlıca örnekleridir.

  - Dar anlamda, Açıkhava Tiyatrosu, kendine özgü mimari özellikler taşıyan açık tiyatro yapısıdır. İlk kez, ilkçağda Yunanistanda görülen antik Yunan Açıkhava Tiyatrosunun etkisinde, antik Romada ve Helenizm Döneminde amfitiyatrolar gelişme göstermiştir.

  Günümüzde ise, Açıkhava Tiyatroları daha çok yaz tiyatro etkinlikleri için kullanılmaktadır.

  Açıkhava Tiyatrosu, her iki anlamıyla, hangi çağda olursa olsun, geniş izleyici kitlesi ile tiyatro eylemi arasında etkin bir bağ kurması, toplumsal işlevsel bir özellik taşıması öte yandan, geniş bir görüş açısı sağlaması ve yüksek yankı düzeni olanaklarıyla donatılmış olmasıyla önem taşır.

  [​IMG]