Açık Dolaşım Sistemi Nedir

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 25 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Açık Dolaşım Sistemi


  Açık Dolaşım Sistemi Anlamı

  Dolaşım sistemi veya kardiyovasküler sistem maddelerin vücuttaki dolaşımını sağlayan organ sistemidir.

  Dolaşım sistemine sahip olmayan canlılara örnek olarak yassı solucan Platyhelminthes filumu verilebilir. Bu canlının vücut boşluğunda herhangi bir kaplayıcı tabaka veya sıvı bulunmamaktadır. Sindirim sistemine açılan bir ağıza sahiptirler.

  Açık Dolaşım Sistemi Nedir

  Bu tip dolaşım sistemi yumuşakçalar ve eklem bacaklılar gibi omurgasızların büyük bir kısmında görülür.

  Bu canlılarda hemosöl olarak adlandırılan vücut boşluklarında dolaşım sıvısı organları doğrudan sarar ve kan dolaşım sıvısı ile interstisyel sıvı doku sıvısı arasında ayrışma yoktur. Bu birleşik sıvıya hemolenf denir.

  Hayvan hareket ederken oluşan kas hareketleri hemolenf hareketini sağlar fakat sıvı akışını bir bölümden diğerine yönlendirilmesi kısıtlıdır. Kalp gevşediğinde kan açık gözenekler por aracılığıyla kalbe döner.

  Hemolenf vücudun içini hemosöl tamamen kapsar ve tüm hücreleri sarar. Hemolenf su, inorganik tuzlar ve organik bileşiklerden oluşur. Birincil oksijen taşıyıcı molekül ise hemosiyanindir. Kılcal kan damarları bulunmaz.

  Ayrıca, hemosit olarak adlandırılan hücreler vardır ki bunlar hemolenfte bağımsız bir şekilde gezer ve antropod bağışıklık sisteminde rol alırlar. Kanın damarlardan geçerek vücut boşluğuna aktıktan sonra toplanarak kalbe dönmesidir. Açık dolaşım derisi dikenlilerde deniz kestanesi,deniz yıldızı eklem bacaklılarda örümcek, arı, sinek ve yumuşakçalarda deniz anası, istiridye, midye görülür.