Açık artırma ile satılan en tuhaf eşyalar

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 8 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Herkes yüksek meblağlara alıcı bulan sanat eserlerininin gerçekten o fiyatları hak edip etmediğini tartışa dursun, kimileri bir ünlünün burnunu sildiği mendili almak için birbiriyle yarışıyor. Üstelik o mendil için cebinden 5300 doları hiç acımadan çıkarabiliyor.

  İşte hiç aklınıza gelmeyecek açık artırma parçaları ve onlara sahip olmak için ödenen fiyatlar:


  Winston Churchill'in takma dişi
  Satış fiyatı: $ 23,700

  [​IMG]
  Bu el yapımı takma dişi Winston Churchill II. Dünya Savaşı döneminde yaptığı bir konuşmada kullandı. $10,000'dan satışa çıkarılan parça $23,700'e alıcı bulmayı başardı.

  Scarlett Johanssonun kullanılmış kâğıt mendili
  Satış fiyatı: $ 5,300

  [​IMG]
  ABD'li ünlü sohbet programı sunucusu Jay Leno, Scarlett Johansson'un katıldığı 2008 yılındaki bir programında, sanatçıyı burnunu bir mendile silerek bunu açık artırma sitesi eBay'de satışa çıkartması için ikna etti. Johansson burnunu iki defa silerek mendilin üzerine rujuyla dudak izini bıraktı. Mendil yalnızca 7 gün sonra alıcı buldu.

  Justin Timberlakein yediği Fransız tostundan geriye kalanlar
  Satış fiyatı: $ 3,154

  [​IMG]
  Ünlü popçu Justin Timberlake, 9 Mart 2000 tarihinde katıldığı bir televizyon programında kendisine verilen Fransız tostundan yalnızca bir ısırık alarak kalanını tabağında bıraktı. Bunu farkeden bir "uyanık" tostu vakit kaybetmeden bir internet sitesinde satışa çıkarttı. 40 fiyat teklifinin ardından tost iki gün içinde satıldı!

  Britney Spearsin çiğnediği sakız
  Satış fiyatı: $ 14,000

  [​IMG]
  Zirvede olduğu 2000'li yılların başında, Spears'in çiğnediği bir değil birçok sakız eBay tarafından açık artırmayla alıcı bulmayı başarmıştı.

  Marilyn Monroe'nun ciğer filmleri (3 adet)
  Satış fiyatı: $ 45,000

  [​IMG]
  Söz konusu Marilyn Monroe olduğu zaman hayranları ceplerindeki tüm parayı harcamaya bile razı oluyorlar. Ciğer filmleri sembolik bir anlam taşımasa da oldukça yüksek bir fiyata alıcı buldu.

  Elvis Presley'in bir tutam saçı
  Satış fiyatı: $ 115,000

  [​IMG]
  Aslında bir Elvis hayranının, sanatçının bir saç tutamına 15,000 dolar ödemesi pek de şaşırtıcı değil; çünkü hayranları Elvis'e gerçekten gönülden bağlılar. Ancak bu açık artırmada şaşırtıcı olan şey, bu saç parçası için böylesine bir parayı gözden çıkaran birinin alacağı parçayla ilgili herhangi bir kanıt talep etmemiş olması. Gerçekten de açık artırma öncesi Elvis'in saç tutamının kendisine ait olduğunu kanıtlayan bir DNA testi yapılmamış.

  Albert Einstein'ın kafatası röntgeni
  Satış fiyatı: $ 37,000

  [​IMG]
  Ünlü fizikçi Albert Einstein'ın ölmeden 10 yıl önce çekilmiş kafatası röntgeni, ABD'de açık artırma ile satıldı. Beverly Hills'te yapılan müzayedede, Einstein'ın 1945 tarihli röntgeni, 37 bin dolara alıcı buldu. Röntgen filmini, ismi açıklanmayan Belçikalı bir koleksiyoncunun aldığı belirtildi.

  Edward Scissorhands'in makas elleri
  Satış fiyatı: $ 16,000

  [​IMG]
  Tim Burton'ın "Makas Eller" filminde Johnny Depp'in canlandırdığı karaktere ait olan bu parça çelik, deri ve kauçuktan üretilmişti. Parçanın satış fiyatı beklentilerin oldukça üzerinde oldu.

  Michael Jackson'ın siyah eldiveni
  Satış fiyatı: $ 216,000


  [​IMG]

  Bruce Lee'nin "Game of Death" filminde giydiği ayakkabı
  Satış fiyatı: $ 12,500


  [​IMG]

  Michael Jackson'ın sahnede giydiği fötr şapka
  Satış fiyatı: $ 43,750


  [​IMG]

  John Lennon'ın klozeti
  Satış fiyatı: £ 9500

  [​IMG]
  Beatles'ın efsanevi solisti John Lennon'ın 1969-1972 yılları arasında Berkshire'daki evinde kullandığı bu klozetin £750 ile £1,000 arasında bir fiyata satılması bekleniyordu, ancak görünen o ki Lennon hayranları çok daha fazlasını vermeye de razılarmış.