Abuzer Uğurlu Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 2 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Abuzer Uğurlu
  Abuzer Uğurlu Hayatı
  Abuzer Uğurlu Biyografisi

  Abuzer Uğurlu

  Abuzer Uğurlu 1970′li yıllarda sağ ve sol örgütlerin tümüne silah sattığı ileri sürülen Uğurlu, 12 Eylül sonrasında başlatılan babalar operasyonunda kaçmayı başaran tek baba olarak anıldı. Gıyabında açılan silah kaçakçılığı davasından beraat etti. Abuzer Uğurlu Dönemin Gümrük Bakanı Tuncay Mataracıya rüşvet vermekten Yüce Divanda yargılandı ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Abuzer Uğurlu Bu davada, emekli jandarma astsubay Harun Gürelin, İpsala Gümrük Müdürlüğüne atanması için Mataracıya 10 milyon lira rüşvet vermekle suçlandı. Aynı yıllarda yargılandığı gümrük kaçakçılığı davasından da 15 yıl hapis cezasına mahkum olan Uğurlu, 7.5 yıl hapis yattı.

  Ağca bağlantısı
  Cezaevinde olduğu sırada Papa suikastı olayında Mehmet Ali Ağcaya yardım ettiği gerekçesiyle İtalyan yargıçlar tarafından ifadesine başvuruldu. İtalyan savcılara verdiği ifadelerde suçlamayı reddeden Uğurlu, 30 Aralık 1988′de Tekirdağ Cezaevinden tahliye oldu. Uğurlu, hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılana kadar çocukları ve torunlarıyla nakliyecilik işi yapıyordu.

  Abuzer Uğurlu İstanbulda yedi kilogram kokainle yakalanmasının ardından delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakılan ancak daha sonra hakkında çıkarılan tutuklama kararıyla kayıplara karışan Uğurlu, 20 Ekim 1999′da 4 yıllık firardan sonra kızının evinde yakalandı.

  Abuzer Uğurlu, 14 Mart 2007′de cezasını tamamlayarak tahliye oldu.