Abstre Sanat Nedir

'Medya Bölümü' forumunda Sitem tarafından 17 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Abstre Sanatı Ne demek
  Abstre Sanat hakkında bilgi


  Abstre Sanatı soyut sanat demektir.

  20. yy'da resim, heykel ve grafik sanat anlayışında ortaya çıktı. Çevredeki somut eşya ve canlıların görünüşlerinden yararlanmak yerine renk, çizgi gibi öğelerle kompozisyon yaratılmaya çalışıldı. Soyut resim, yüzyıllarca değişmeyen “betimleme anlayışından vazgeçmek demekti. Dönemin en çağdaş sanatçıları bile soyut resme karşı memnuniyetsizlik duyuyordu.
  Sanat tarihçileri, soyut resmin Rusyada doğduğu ve yaratıcısının Kandinsky olduğu konusunda birleşiyor. Kısa zamanda dünyanın çeşitli yerlerinde uygulanmaya başlandı. Ekim devriminden sonra, daha anlatımlı bir sanat anlayışının benimsenmesi nedeniyle soyut resim ressamları bir süre sessiz kaldılar. Kandinsky Almanyaya göç etmek zorunda kaldı. Hitlerin iktidara gelmesinden sonra soyut resimde estetiği yakalayan ressamlar dünyanın çeşitli yerlerine dağıldılar.
  II. Dünya savaşının başlamasıyla her alanda olduğu gibi resim alanında da suskun bir dönem yaşandı. Savaş sonrasında soyut resim Pariste yeni bir patlama yaşadı. Amerikada Soyut Dışavurumculuk akımı ortaya çıktı. Bu akım dünya çapında etkili oldu ve New Yorku dünyanın en önemli sanat merkezlerinden biri konumuna getirdi.

  Abstre Sanatı Önemli Temsilcileri:

  Robert Delaunay, Wassily Kandinsky, Kazimir Maleviç, Vladimir Tatlin